lütfen yardım edin

  Gamze Geçer Sordu:

  iyi günler doktor hanım 33 aylık bir oğlum var ilk çocuğum daha yeni yeni konuşmaya başladı tam net değil ama aynı kelimeyi sürekli tekrar ediyor mesela sürekli bak bu kuş diyor evet dememize rağmen hala tekrar ediyor biraz netten araştırdım otizm belirtisi diyor ama başka hiç bir belirtisi uymuyor sevdiği arkadaşları ile çok güzel oynuyor göz teması kuruyor bizimle söylediğim her şeyi anlıyor tv izlemiyor hiç sürekli birşeyler anlatmaya çalışıyor bize ama çoğu kelimeye dili dönmüyor bu normal birşeymi endişe etmelimiyim çok sıkıntı yaptım bu konuyu 🙁 şimdiden teşekkür ederim.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Oğlunuzun konuşması gecikmiş. 3 yaş bitmeden konuşmanın başlaması gerekir. Bu dil gelişiminde önemlidir. Tekrarlı konuşma biz konuşma terapistlerini rahatsız eder ve istemeyiz. Çocuk doktorunuzla konuşun genel bir değerlendirme yapılsın. 

  Siz neler yapabilirsiniz?

  -Söylediği kelime veya cümleyi bir kez duyun ve cevap verin. 2.kez söylediğinde duymayın ve cevap vermeyin. Dikkatini dağıtın. 
  -Ekran olmasın, zaten seyretmiypr demişsiniz. 
  -Anaokulunun oyun saatleriyle başlatın sonra yarım güne çıkın. 
  -Çok çocuklu ve dış ortamlarda bulunsun.
  -Sizinle evde çoğunluk kalmasın, hep kalabalık ortamlarda bulunsun. 
  -Harflern net çıkmamasına biz 'Artikülasyon Bozukluğu' deriz. Geç konuşmalarda bu normaldir. 3.5 yaşından sonra netleşmeye başlamasını bekleriz. 

  Selamlar