merhaba

  Peynir Peynir Sordu:

  bebeğim 15 aylık fakat aşırı bağımlı bana çalışan anneyım öğretmenım ve yarım gun çalışıyorum bakıcı gelıp onlar oyuna dalınca cıkıyorum geldiğimde ağlayarak sarılıp hiç bırakmıyor benı şimdilerde ise hem gece gunduz aşırı memecı ve aşırı kucakçı oldu hıc kımseye gıtmıyor odadadn cıksam ağlayarak koşuyor arkamdan ne yapabılırım

  Uzm. Psk. Sezin Matkap Cevapladı:

  Merhabalar, ilk 18 ay anne-bebek arasında bağlanma oluşması beklenir. Bağlanmanın güvenli olup olmaması ileride çocuğun hem kendine hem de dış dünyaya karşı oluşacak güvenin temelini oluşturur.  Bu sebeple bebeğin anneye en çok ihtiyaç duyduğu ilk 3 yıl sağlıklı ve güvene dayalı bir ilişki kurmanız çok çok önemlidir. Çoğu çalışan anneler bebeğiyle sağlıklı bir ilişki kuramamaktan dolayı endişe duyar. Fakat önemli olan bebekle geçirdiğiniz zamanın süresi değil, kalitesidir. Bu dönem için size önerilerim:

  *Bebeğiniz ile iletişiminizde mutlaka göz teması kurun. Ona gülümseyin, konuşun. 
  *Fiziksel temas çok önemlidir. Sarılmak, öpmek, kucaklamak...
  *Evde bakıcı da olsa, siz evdeyken mutlaka bebeğin ihtiyaçlarını siz karşılayın, beslemek, altını temizlemek, yıkamak. Bebek ihtiyaçlarını karşılayan kişiye bağlanır.
  *Evden çıkarken ağlamaması için asla gizli çıkmayın. Mutlaka onunla vedalaşın. İşe giderken ve döndüğünüz zamanlarda her zamankinden farklı bir veda ve kavuşma alışkanlığı edinin. Yani kucaklayıp öpün mesela, bunu her gidiş ve dönüşte yapın ki çocuk alışsın. Biraz daha büyüdüğünde aranızda sevdiğiniz bir objeyi seçip yanınızda götürebilirsiniz. Dönüşte ona gösterebilirsiniz. Onu iş yerinde unutmadığınızı göstermiş olursunuz ona.
  * Çalışma saatleriniz mutlaka düzenli olmalı. Bebeğiniz gittiğinizi ama geri geleceğinizi hissetmeli.
  *Eve döndüğünüzde bebeğinizle vakit geçirin, sohbet edin, oyun oynayın.
  * İşe giderken gergin ve üzgün çıkmayın. Geri geleceğinizi güler yüzle söyleyin. Bebeğiniz yüzünüzde kaygılı bir ifade görürse onun da kaygısı artar.
  *Eğer bakıcınızdan memnunsanız ilk 3 yıl değiştirmeyin.

  Bu önerilere ek olarak bir uzmandan danışmanlık almanız faydalı olacaktır.

  Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.