oğlumdaki hırçınlık ve saldırganlık

  hocam merhaba. 2.5 yaşında bir oğlum var.Ben çalışan bir anneyim oğluma babaannesi bakıyor, aynı yaşta olan kuzeniyle aynı evde büyüyorlar.Benim sorunum oğlumun çok hırçın olması, özellikle kuzenine ve akranlarına karşı oyun oynarken saldırgan davranıyor. Vurmak, bağırmak, istediği olmadığında bana dahi tokat atmak gibi davranışları var. Konuşuyorum söylediklerimi rahatlıkla anlayabiliyor, vurduğunda utanıyor yüzünü saklıyor, yaptığının yanlış olduğunun farkında ancak yine de devam ediyor. Toplum içinde bağırmıyorum, ikaz ediyorum, ama bazende kızgın tepkiler verebiliyorum. Açıkçası bende şuan da nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  - Kesinlikle size ve başkasına vurmasına müsaade etmeyin. Hissederseniz, elini tutun.
  - Çocuklar çok hızlı ve ani hareket ederler. Hissedemeyip, tokadı yiyebilirsiniz. Böyle zamanlarda göz göze gelin, gözünün içine bakarak, kararlı bir şekilde Hayır diyip kısaca bir cümleyle açıklayın ve ilişkiyi bitirin. Kesinlikle kızgın ve sinirli bir ses kullanmayın. Hayır dedikten sonra ilişki bitmeli. Mesela, mutfağa su içmeye, tuvalete vs gidin. O ortamda kalmayın.
  - Havalar ısınıyor, günler uzuyor. Çok dış ortama çıkarın, uzun mesafe yürüyüşler yapın. Çocuklar kışın evde çok bunalıyorlar. Biz büyüklerde haklıyız. Kışın çıkıyoruz ama yaz gibi olmuyor ve bu süreler çocuklara yetmiyor. 

  Selamlar