oyun

  Ayla Dikmen Sordu:

  merhaba hocam benim ikiz bebeklerim var. şu nada 11 aylıklar aralarında 5 dakika var.ikiside her şeyi araba yapıyorlar. birbirlerile çok güzel oynuyorlar. zihinlerini geliştirmek için ne yapmam gerek.çalışan bi bayanım. çocuklarıma babaanneleri bakıyor. bazen eve gittiğimde beni unutuyorlarmış gibi geliyor onlarla işten eve geldikten sonra fazlaca ilgilenmeye çaşıyorum hatta ilgileniyorum.oyunlar oynuyorum onlarla birlikte benim sizden yardım istedğim konu zihinlerini nasıl daha fazla geliştirebilirm şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  - Bebekleriniz için her şeyi doğru yapıyorsunuz. Babaanne baktığı için şanslısınız. Aileden biri bakıyor, bu bebekler için avantajdır. Ancak siz çalıştığınız için huzursuzsunuz.
  - Çocuklarınızla olduğunuz süre önemli değil, önemli olan o süreyi kaliteli geçirmektir. Çalışmanızı tavsiye ederiz.
  - Onları severken, konuşurken sürekli göz kontağı kurun.
  - İlkbahar geliyor. İkizleri olabildiğince dış ortama çıkarın. Kalabalık, insan olan ortamlarda bulundurun.
  - Çok koruyucu olmayın. Tam yürüme öncesindeler, her dakika "düşersin, dikkat et, önüne bak" gibi uyarılarda dikkatli olun. Ses tonunuzla onları korkutmayın.
  - Diyelim ki düştü, sakin olarak yanına gidin, mimiklerinizi kontrol edin. Yoksa kendi korkularınızı onlara geçirirsiniz.
  - 0-2 yaşta ekran yasak, radyo serbest.