persistan dis agrisi

  Gamze Güleç Sordu:

  merhaba, 25 yasinda kadin hastayim kendim de tip fakultesini bitirdim
  2 sene once bir disime dolgu yapildi.Agrisi geçmedi,dis kanala gitti (sol üst molar) sonrasinda sinus acildigi ve agri devam ettigi icin dis çekildi. Cekildi ama agrisi gecmedi. dolgu materyali arada kalmis dendi, ameliyatla cikarildi agrisi gecmedi. kis aylariydi. yazin agri azaldı kendiliginden gecti. Diger kış tekrar başladı. trigeminal nevralji düşünüldü,plak yaptirdim.Bu sene daha iyiyim.
  fakat baska bir disim sag alt bu sefer curudu ardindan dolgu ve kanal yollarini izledi. Klimali ortamda dis kokunden baslayan bir agri cenemi zonklatiyor. Kunt ve sure giden bir agri,oldukca siddetli.Agzimda herhangi bir enfeksiyon bulgusu yok. kanalların dogru yapıldığı filmde görülüyor. iyi bir dis hekimine gittigimi düşünüyorum.
  sadece soğukta sogul havada oluyor.soguk icecek ve yiyecekle degil soguk havada cok siddetli kunt suregiden bir agri,ortamdan uzaklastigimda da devam ediyor.
  ayni seyleri tekrar yasamak istemiyorum. Nedir bu isin icinden cikamadim sordum sorusturdum. Bir cok hekime gittim.Nevralji karakteri yok. Tedaviye yanitsiz,su an yaz oldugu icin iyiyim ancak kisin yasayacaklarim sinyallerini veriyor,sinirli ve stresli bi insan değilim. Lutfen bana yardimci olun. Yasam kalitem ciddi anlamda düşüyor ve is verimim azaliyor, caresizim.

  Eski Uzman Cevapladı:

  Selamlar!
  Anamnezi okuyunca; sanki ilk, üst çene molar diş de, kronik ve zaman zamanda akutlaşan bir maxiller sinüzit hikayesi varmış da, ayırıcı tanı yapılamayıp, teşhiş konulamayınca, diş, şikayetlerin devamına bağlı, çekilmiş gibi hissettim.Fakat klinik muayene ve röntgen bulguları olmadığı için bu bir tahminden öteye, gitmez tabiki..
  Şu an için üst çekim bölgesinden, zaman zaman ağrı hala geliyor ve komşu dişlerde sorun yoksa, iyi bir KBB uzmanı, sinüzit açısından, detaylı mauyene ve waters grafisi ile değerlendirmeli mutlaka.
  Alt kanal yapılan diş içinde, iyi bir endodontist(kanal tedavi uzmanı) görmeli.Açılı periapikal filmler veya tomografi ile kanal tedavi başarısı ve özellikle de extra kanal olup olmadığı değerlendirilmeli.Şikayetlerinizin mutlaka sebebi vardır ve bulunur. Hiç kafaya takıp, üzülmeyin. Geçmiş olsun.Sağlıcakla kalın!