rru

  Aysel Uysal Sordu:

  Merhaba hocam ben 26 yaşındayim 1.65 boyunda ve 95 kilodayim 3 aylık bir bebeğim var ve yaklaşık 8 yıldır aşırı kiloluyum 2 yıllık evliyim kilolarimdan dolayı özgüvenimi tamamıyla yitirdim eşimin benden rahatsız oldugunu düşünüyorum beni görmezden geliyor kendime bakım yapacak takadim bile.yok bebeğim uyumuyor günlük.uyku saatim ortalama 3 saat ama artık yeter kilo vermeliyim en azından bebeğim.için annesini şişman pasif çirkin.girmesin diye şırnakta.diyetisyen yok bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  Uzm. Dyt. Fatmagül Öztürk Cevapladı:  Merhaba; öncelikli olarak bebeğinizi emzirmeniz kilo vermenize fazlasıyla yardımcı olur, bebek için bir aile büyüğünüzden yardım alın gaz vb. sıkıntılarını nasıl daha rahat çözeceğiniz konusunda veya çocuk doktorunuzla görüşün. Kendiniz için, emzirme döneminde annede kansızlık gelişebiliyor veya tiroid sorunu bunlar için bir hekime başvurunuz. Eşinizle oturup konuşun ve bebek için de ondan destek alabilirsiniz. O sadece sizin çocuğunuz değil. Onun da biz anneler bazen bazen farkına varmadan babaları dışlıyoruz. Babalar annenin en büyük desteği oysa. 

  Kilonuz  için acele etmeyin, bebeğinizi emzirmeye devam edin, bol su için,  yemeklerinizi çok iyi çiğnemeye özen gösterin yeterli olacaktır. 

  Dyt. Fatmagül Y. ÖZTÜRK