Sol tortikolis

  Merhabalar hocam. Soruma cevap bulmakta zorlanıyorum. Kim ne derse başka biri tam tersini diyor o yüzden kafamız o kadar çok karıştı ki. Benim soru şu şekilde hocam.
  Benim bebeğin (11 aylık ) ve başının sol tarafında tortikolis var . Tedaviye geç başladıysak hep doktorlar yüzünden oldu. Bebeğin bu hastaligini ilk farkettiğimizde bebeğimiz daha 4 aylıktı ve ortopedi doktoruna götürdüğümüzde doktor bize “kafasında bir şey yok temiz” dedi. Şimdi bebeğimizin son tarafında tortikolis var ve bizim birkaç sorumuz olacak hocam.
  1)Nasıl bir egzersiz yapmamız lazım ve kaç dakika günde kaç defa yapmamız gerekiyor ?
  2)Bebeğimizi uyuturken nasıl bir yastıkla(sert,yumuşak) hangi tarafa başını koymamiz gerekiyor ?
  3)Yastıksız hangi tarafa uyutmamiz gerekiyor ?
  Biz bazı egzersizler yaparken katron yağı ile boynunun her iki tarafina sürüyoruz bunun bir sakıncası var mıdır?

  Sizin cevaplarınız bizim bebeğimizin geleceği için çok önemli hocam. Şimdiden bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Saygılar.

  Serdar Barut
  05453113139

  Prof. Dr. Gazi Zorer Cevapladı:

  Sayın Serdar Barut; Tortikoliste farklı tedavi yöntemleri var. Benim de katıldığım görüş; egzersizin bir etkisi olmadığı şeklindedir. Bir yaşına kadar kendiliğinden düzelirse düzelir, düzelmezse bir yaşından sonra ameliyat etmek gerekir. Yastık kullanmanızı önermem. Ayrıca yağ sürmekle herhangi bir fayda elde edemezsiniz. Tabii ki son kararı vermek için bir yaşında ayrıntılı bir muayene ve boyun grafilerinin çekilmesi gereklidir. Geçmiş olsun dileklerimle, Prof.Dr.Gazi Zorer www.gazizorer.com