süt dişleri

  MELTEM ERSİN Sordu:

  hocam merhaba kızım 15 eylülde yaşına bastı..sadece iki alt dişi vardı.20 gün içinde sağ taraftan önce üst azısı sonra alt azısını patlattı.şimdide gene sağ taraftan köpek dişi ve üst ön dişini patlatıyor.bu sıralama sizce de yalnıs deıl mı once alt sonra sonra ust dısler gelmez mı?sadece sag taraftaki dişlerin patlaması normal mi sizce diş hekimine goturmelımıyım? şimdiden tesekkur ederım ıyı calısmalar.

  Eski Uzman Cevapladı:

    Selamlar!
   Öncelikle yeni yaşınız kutlu olsun.Süt dişlenme dönemi, teorik olarak yaklaşık, 6-7. aylarda alt ön süt dişlerinin çıkması ile başlar.Daha sonrada üst ön keserler,süt azılar,süt caninler şeklinde devam eder.Fakat süt dişlenme döneminde, dişlerin çıkma zamanı ve sırasında özellikle genetik ve çevresel faktörlere bağlı değişiklikler, bireyler arasında olabilir.
  Yani her çoçuk, kitaba göre büyümez, değişen her durum patoloji değildir. Bu dönemde endişelenmeniz normal ancak dişlerin sürmesini bekleyin, hala endişeleriniz devam ediyorsa, bir diş hekiminin görmesi için kontrole götürebilirsiniz.iyi günler.