yogun cizgifilm izleme

    merhabalar,benim18 aylik bir oglum var bi kac ay once agladiginda yada sikildiginda degisiklik olsun diye tv actik ancak nasil oldugunu anliyamadigimiz bi sekilde bunlarin bagimlisi oldu,telefonu gorurse telefondan,tabletten veya bilgisayardan,en olmadi tv de baby tv tarzi brogramlari actirip izliyor ve saatlerce izleme potansiyeline sahip.kural koymaya izlettirmemey calissakta asiri inatlasiyor ve susmadan agliyor.Bu konuda bizi resmen parmaginda oynatiyor.dikkatini baska biseyle dagitmaya calisiyorum olmuyor.kendisi sıkılinca izlemiyor.esim bilgisayar muh oldugu icin bu aletleri evden de uzaklastiramiyoruz.nasil bir yol denemeliyim.Bizim hatamiz sonucu oglumuzun bu hale gelmesine cok uzuluyorum yardimci olursaniz sevinirim.

    Uzm. Psk. Nilcan Kuleli Sertgil Cevapladı:

    Merhaba,
    Teknolojik araçlar her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da çocuklar için tam bir bağımlılık tuzağı olabiliyor. Öncelikle denediğiniz ama başaramadığınızı belirttiğiniz sınırlama konusunda kendinize daha fazla güvenmenizi öneririm. Çocuğunuzu büyütürken daha pek çok konuda sınırlama getirmeniz gerekecektir. Çoğunda da çocuğunuz sizinle inatlaşacaktır. Erken dönemde sınırlar ve kurallar konusunda kendinizi güçlendirmeniz ve oğlunuzun bunlara alışması ailenizde huzur olması için çok gerekli. Oğlunuzun yanında kendiniz teknolojik aletleri kullanmamaya dikkat edin. eşinizin bilgisayarının babasına ait olduğunu belirtin ve kullanamayacağını anlatın, kararlı olun. Tv seyretme alışkanlığını birden kesmek zor olacaktır. Uygun olan programları sınırlı süreler için belirleyin ve sadece o saatlerde açın ve izlemesine izin verin.(günde bir sefer en fazla 30dk). Ara saatlerde tv kapalı tutun kumandayı kaldırın. İzinli olduğu bu saatlerin günün belli saatlerinde olmasına özen gösterin. Bu sayede çocuğunuza " tv saati yemekten önce" ya da " parktan gelince" gibi hatırlatmalar yapıp beklemesini teşvik edebilirsiniz.
    Bu yaş grubu çocukların aktif oyuna ihtiyacı vardır. Bol bol açık havada vakit geçirin, başka çocuklarla beraber olmasına ve fiziksel enerji harcamasına yardımcı olun. Ev içerisinde oğlunuzla mutlaka her gün 20-25 dk beraber  oyun oynayın. Bol kitap bakın, hayali oyun oynayın. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi için oyun ile ilgili makalemi okumanızı tavsiye ederim. 2 yaşına geldiğinde yarım gün yuvaya vermeniz de faydalı olabilir. Oğlunuzun konuşmaya başlamış olması (tek kelimeler), oyuncaklarla amacına uygun oynayabiliyor, sizden gelen basit komutları anlıyor ve uygulayabiliyor olması lazım. Eğer bu becerileri yapmıyorsa henüz mutlaka bir uzmana danışın. Kolaylıklar dilerim.