Anne Sütü Sadece Karın Doyurmuyor

Young mother breastfeeding a baby in nature

Sevgili anne-babalar benim anne sütüne ne kadar düşkün bir doktor olduğumu herkes  bilir. Tanrının bir ikramı olan, bebek için en kıymetli hazinelerden bile daha değerli olan anne sütünün önemini annelere daha iyi anlatabilmek için, daha iyi kıymet bilsinler diye  de her fırsatta savunmaya da devam edeceğim. Sebeplerine gelince yıllardır her ortamda  bunu savundum daha iyi besleniyorlar, daha sağlıklı oluyorlar, alerjik hastalıklara ve enfeksiyon hastalıklarına daha az yakalanıyorlar.

İlk 6 ay sadece anne sütüyle  beslenen bebeklerde ishal,  zatürre, orta kulak iltihabı gibi bulaşıcı  hastalıklar daha  az  görülüyor.  Bu  bebekler ileride büyüdüklerinde,  hatta erişkin  hayatlarında  da alerji, obezite, kanser, hipertansiyon, diabet, romatizma, multipl skleroz gibi bulaşıcı  olmayan hastalıklara da daha az  yakalanıyorlar. Bunun dışında  ilk  6  ay  sadece  anne  sütüyle  beslenen bebekler  daha  zeki  olurlar,  bir  de  bunu  1  yıla  uzattığınızı  düşünün, bebeğinizin  Omega  3  ve  Omega  6  gibi  uzun  zincirli  yağ  asitlerinden  çok daha  uzun  süre  faydalandığını  düşünün,  böylece  daha  zeki  daha  akıllı çocuklarınızın  olmasına  da  doğal  bir  kaktı  sağlamış  olursunuz.  Bu  tabii  ki  1  yıl  sadece  anne  sütü verin  demek  değil,  ancak bol  anne sütünü dengeli bir  şekilde  temin  edebilmek için, ek  gıdalara  geçişte  çok  hızlı  davranmamak gerekiyor, böylece  Sağlık Bakanlığı’nın da  son  önerilerine  göre günlük  enerjinin  7-9 ay  %70 anne  sütünden gelmesi  sağlanmalı, 9  aydan  sonra da  anne  sütü  varsa %50 ile  devam  etmeli,  1  yaştan 2 yaşa kadar da  %30 ile devam etmek gerekiyor.

Tüm  bu  faydaların  yanında  anne  sütünün sadece çocuğun karnını doyurmadığını, aynı zamanda ruhunu da doyurup, beslediğini,  ileri  yaşlarda  uyuşturucu  bağımlılığına  yatkınlıktan  bile  koruduğunu  biliyor  muydunuz?

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” ile çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

Anne sütünün yoğun  bir  şekilde 1 yıl boyunca devam etmesi ile oral dönemi doyasıya yaşayan çocuk doyuma ve hazza ulaştığı için, çok daha özgüveni yüksek başarılı kimliklere sahip olabilecektir.

Doyuma ulaştığı için de sevgi yoksunluğu hissetmeyecek, bu nedenle de ileride sosyal kişilik bozuklukları gösterme ihtimali çok azalacaktır. Bugün bilinen en  yaygın psikososyal kişilik bozukluklarından  biri olan uyuşturucuya yatkınlık açısından diğer  faktörlerle birlikte anne sütü de çok iyi bir koruyucudur.

Sonuç  olarak  6  ay  sadece  anne  sütü,  1  yıla  kadar  yoğun  olarak  devam  etmek bebeğinize ve  ileride çocuğunuza  şu  avantajları  sağlar:

  • Dengeli beslenir, sağlıklı büyür
  • Daha akıllı ve zeki olur
  • Dengeli bir bağışıklık sistemi yaratarak ileride birçok hastalıktan korur
  • Oral dönemin tam olarak doyurulmasıyla ileri yaşlardaki bir çok piskososyal bozukluk ve  uyuşturucu bağımlılığına karşı da korunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here