Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi

Her yıl için farklı bilgilerle ve  önerilerle donatılmış  “3-8 Yaş Çocuk Gelişimi” rehberimize hoşgeldiniz. Bu rehberin internetteki taklitlerinden en  önemli  farkı bir uzman  çocuk  doktoru ve  pedag bakış açıları birleştirilerek özenle ve özgün bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Aşağıdaki tablodan çocuğunuzun yaşına uygun kutucuğa basarak her yıl için uygun önerilere ve  ilgili bağlantılara ulaşabileceksiniz.

Sevgili anne babalar ilerleyen yıllarda çocuğunuzun nasıl geliştiğini, hangi yaşta hangi becerileri kazandığını çok merak ettiğinizi biliyoruz. Daha  önce  0-36 ay  bebek  gelişim rehberimiz  çok  ilgi  gördü ve siz büyük çocuk ailelerinden  bize  geri  dönüşleri  de  dikkate  alarak  gelişim rehberimizi  8 yaşa kadar uzatma  kararı aldık. Pedağumuzla birlikte yoğun bir çalışmadan sonra sizler için çok faydalı bir uygulama hazırladık.

Aşağıdaki tabloda çocuğunuz için uygun olan yaşa tıkladığınızda bu yaşa ait gerekli tüm bilgilere ulaşabileceksiniz:

  • Çocuğunuz  ne  zaman topa vuracak?
  • Zıt  kavramları,  renkleri ne  zaman ayırt  edebilir?
  • Ne  zaman 3  tekerlekli  bisiklete  binebilir?
  • Ev  işlerine  yardım  etmeyi  öğretelim mi?
  • Kaç yaşında hangi aşıları olması gerekiyor?
  • Kaç yaşında hangi tahlilleri veya kontrolleri yaptırmak gerekiyor?    Tüm bu sorularınızın  ve  daha  birçoğunun cevabına bu yeni uygulama sayesinde kolayca  ulaşabileceksiniz.

Bu  uygulamanın piskososyal-motor ve dil gelişim bölümlerinin hazırlanmasında büyük emeği geçen, İlkbahar Çocuk ve  Aile Danışmanlık Merkezi  kurucusu Uzm. Ped. Emine Eraslan ‘a çok teşekkür  ederiz. Bu  makale  ve ay bağlantılarının  altına  yorum  ve  önerilerinizi  yazarak bu uygulamayı daha  faydalı  hale  getirmemize  yardımcı  olabilirsiniz.

Persantil eğrileri(Büyüme eğrileri): Bebeğinizin  doğumundan  18 yaşına  kadar  Türk  Standartlarına  göre  büyüme  eğrilerini  oluşturup  takip  edebileceksiniz, yaşına  uygun boy-kilo ve başçevresi ölçüm tablolarına ulaşabileceksinizSitemize  üye  olanların  yapabileceklerine gelince:

Aşı  takvimi: Kaybolmayan  aşı takvimine  sahip olabileceksiniz ve  her ay size  aşılarınızı  hatırlatacağız.

Soru-cevap: Her  branştan  uzmanlarımıza soru sorup, güvenilir cevaplar alabileceksiniz.

Kız  ve  Erkek Çocuk Gelişim Tablosu için 

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi


Sıkça Sorulan Sorular

15 aylık oğlum hiç durmaksızın hareket ediyor, Hiperaktivite olabilir mi?

Soru:
15 aylık oğlum hiç durmaksızın hareket ediyor. Bir oyuncakla oynamak ya da kitap okumak için 1-2 dakikadan daha uzun süre oturamıyor. Bu kadar küçük bir çocukta dahi Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olabilir mi diye düşünüyorum, bunu nasıl öğrenebilirim?

Cevap:

Günümüzde bir çok ebeveyn DEHB hakkında okumakta, dolayısıyla bebeklerinde benzer belirtiler gördüklerinde kaygılanmaktadır. Bu yaş grubunda ortalama dikkat süresi 2 dakikadan azdır. DEHB tanısı genellikle 5-6 yaştan evvel konulmamaktadır çünkü küçük çocukların çok hareketli olmaları beklenen bir durumdur. Anlattıklarınızdan oğlunuzun öğrenmeye hevesli, meraklı bir çocuk olduğu, bunun da yaşı için çok olumlu bir özellik olduğu anlaşılıyor. Öte yandan oğlunuzun aktivite yoğunluğu mutlaka bir problem işaret etmek zorunda değildir, bu sadece onun ilişki kurma ve keşfetme yöntemi olup kendisini hareket halindeyken iyi hissediyor olabilir.

4 yaşındaki kızımın kemik yaşı 2 yaş. Hormon testleri ve D vitamini testleri istendi….

Soru:
4 yaşındaki kızımın kemik yaşı 2 yaş olarak belirlendi. Doktor hormon testleri ve D vitamini testi istedi. Eğer çocuğumda büyüme geriliği varsa nasıl bir tedavi şekli uygulanır ?

Cevap:

Büyüme geriliğinin sebebi önemli, ancak genel olarak kemik yaşının geri olması çok ileri olmasından daha iyi birşey, önce test sonuçları çıkacak sebep anlaşılacak ondan sonra mümkünse tedavi yapılacak. Bu arada yapılmadıysa Çölyak hastalığı ile ilgili test de yapılmalı. Büyüme hormonu eksikse haftada bir iğne bile olabilir, ancak buna basit bir testle karar verilmez, ön testlerde şüphe varsa Büyüme hormonu uyarı testleri yapılması gerekir.

16 aylık kızım ismine dönüp balmıyor, komutları yerine getirmiyor…

Soru:
16 aylık bir kızım var, ismini çağırdığımız zaman bakmıyor. İki ismi var, babasi ve ben ayri isimleri kullanıyoruz. Bu yüzden olduğunu düşünmüştüm, ama artık endişeleniyorum. Söylenen komutlarıi da yerine getirmiyor . Endişelenecek bir durum mu?

Cevap:

Kızınızın şu anda iki ismi de olsa tanıyor olması lazım, 16 aylık bebeklerin şu anda kendilerine söylenen komutların çoğunu (bebeğini al, suyunu al, yatağa git, kitabı getir, halana el salla, odandan yastığını getir gibi ) anlıyor ve yapıyor olması gereklidir. Günlük kullandığınız nesneleri tanıyor olması lazım, yani hareketle göstermeden bebek dediğinizde bebeğe bakmalı, tarak dediğinizde tarağa bakmalı, top dediğinizde topa bakmalı ya da bu nesneleri anladığını size belli etmeli, örneğin getirip size vermeli, işaret etmeli vb.
Kızınızın aşağıda saydığım becerileri yapıp yapmadığını düşünmenizi ve eğer bir tanesinde bile sıkıntı yaşadığını/ ya da emin olmadığınızı düşünüyorsanız mutlaka zaman geçirmeden bir gelişim uzmanından randevu alarak gelişim tarama testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

1. Anne baban nerde dediğinizde sizlere bakması ve/veya yanınıza gelmesi
2. İşaret hareketinizi takip etmesi,
3. konuşulan dili anlaması,(yukarıda anlattığım örneklerdeki gibi)
4. yaptığınız hareketleri taklit etmesi
5.sıralayarak da olsa evin içerisinde bağımsız hareket edebiliyor olması

Endişeleriniz devam ediyorsa lütfen beklemeyin ve hemen bir uzmandan görüş alın. Zaman geçmesi olası sorunların büyümesi ve ağırlaşması anlamına gelecektir.Eğer bir gecikme var ise uzmanınız size önerler ve eğitim programı verecektir. Bu sayede gecikmiş beceriler desteklenecektir.

38 aylık oğlum var, renkleri karıltırıyor, normal mi?

Soru:
38 aylık bir oğlum var, 2yaşından itibaren konuşma becerisi yetişkinler ile eş düzeyde, görsel zekası çok iyi, bir gördüğü yüzü objeyi ismi unutmuyor, tüm markaların yazılışını logolarını biliyor, ama sorun renklerde,bütün renkleri biliyor ama karışırtırıyor. Kırmızı ışık dur diyor ama "kırmızı arabanı getir" dediğimizde bulamıyor kırmızıyı, sarı renge güneş diyor, 5aydır renkleri ayırt etmesi için çabalıyorum ama olmuyor. Kar tanesine dişlerim gibi beyaz diyen çocuk beyaz boyayı bilmiyor. Öğrendiği şeylerin olumlu ve doğru olmasını istiyorum, izlebileceğim bir yol var ise yardımınıza ihtiyacım var.

Cevap:

3 yaşından sonra renkler öğreniliyor, ancak her çocukta aynı anda başlaması beklenmiyor. Ödev gibi, çalışır gibi olmadan gün içinde bunları doğal halle söyleyin. Örnek: kırmızı kazak, sarı limon, …Bu arada mutlaka göz muayenesi yaptırın, göz doktoruna gidin.3 yaş bittikten sonra her çocuğa ana okulu tavsiye ediyorum. Süre az olabilir, günde 3 saat, yarım gün, … ama mutlaka anaokulu.Doktoramcam.com

Menu