Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı nedir?

Göbek  fıtığının  tıbbi  adı ”Umbilkal hernidir”. Doğumdan sonra göbek kanalının tam olarak kapanmaması sonucu oluşur. Göbek kordonunun çıkış yerinde, bazen periton(karın içi  zarı) ve incebağırsakların fıtıklaşmasına izin verir şekilde, karın duvarındaki kasların  zayıflığı nedeni ile ortaya çıkar. Ancak bu halka çocuğun hareketlenip karın kaslarının gelişmesi ile çoğu kez ilk 1-1,5 yaş içinde kendiliğinden kapanır ve en  geç 3 yaşına kadar %90’ı tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.
Bebeğin ağlaması veya ıkınması  gibi  karın  için  basınıcını  arttıran durumlarda dışarı doğru çıkan bu fıtık, dışarıda kalıp boğularak nadiren sorunlara yol açar.

Göbek fıtığı kimlerde daha sık görülür?

Yüksek ailevi yatkınlık vardır. Tüm  çocukların  ortalama  %10’unda görülür. Prematürelerde, kistik  fibroz  hastalarında,  dopumsal  kalça  çıkığı  olanlarda daha  sıktır. Beyaz  ırkta  %4 görülürken, siyah  ırkta bu  oran  %40’ları  bulur.

Göbek fıtığı tanısı

Ağlama ıkınma ile göbekte gelip geçici şişlik olur. Bebek rahatladığında kendiliğinden kaybolur. Bunlar  parmakla  bastırınca  kolayca  içeri  giren  yumuşak  şişliklerdir. Genellikle  üzerine  basılınca bağırsaklar  içindeki  hava ve  suyun  yer değiştirmesine  bağlı  olarak  “gluk”  diye  bir  ses  duyulur.

Aşağıdaki  videoda Op.Dr. Fatih Akova “Sünnette anestezi-uyutma” hakkında bilgi  veriyor.Göbek fıtığı tedavi prensipleri

Göbek fıtığı, Büyük bir kısmı takiple ve kendi halinde hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kapanır. Ameliyat 2 cm’den daha geniş göbek fıtıklarında ve duruma  göre 2-3 yaşından büyüklerde  halen  düzelmemiş hastalara uygulanır. Göbeğe  para  koyup  üzerine  bağlamak  hiçbir  fayda  sağlamaz.  Bazı  durumlarda  daha  erken  müdahale  etmek  gerekebilir.
1.Bir kez bile boğulma oluşmuşsa
2.Çapı 1.5cm ve üzerindeyse veya  yaşla  giderek büyüyorsa
3.İçeri yerine sokulamıyorsa
4.Göbek  halkasının ortası yerine kenarından  çıkıyorsa

Göbek fıtığı boğulması bulguları

Fıtığın boğulması,  dışarı çıkan fıtığın yerine geri  itilememesi anlamına  gelir. Öncelikle fıtık boğulmasının çocuğunuzun hayatını tehlikeye sokan bir durum olduğunu  bilmekte  fayda  vardır. Acil cerrahi tedavi gerekir. Bulgularına gelince…
1. Huzursuzluk,ağrı.
2. Şişlik kaybolmaz, giderek artar ve üstündeki deri kızarmaya başlar.
3. Önceleri yediklerini kusar daha sonra da sarı – yeşil kusmaları başlar.
4. Karında şişlik, kanlı kaka ya da kaka yapamama.

Göbek fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Ufak  bir  kesiyle  içeri  girilir, dışarı  fırlamış  karın  içi  yapıları  yerine  yerleştirilir  ve  zayıf  olan  kas  bölgesi  özel  cerrahi  yöntemlerle sağlamlaştırılır. Genellikle günü birlik  basit bir ameliyattır.

Bu videolarımız da ilginizi çekebilir:

Göbek Fıtığında Ailelere Öneriler
Göbek Fıtığında Tedavi
Peygamber Sünneti Nedir?
Peygamber Sünnetinde Ailelere Öneriler
Peygamber Sünnetinde Tedavi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =