fbpx
Cuma, Mayıs 27, 2022

Makaleler

Daha Fazla

  Kafatası Şekil Bozuklukları ve Pozisyonun Önemi

  Ani bebek ölümlerinden korunmak için bebeklerin sırt üstü yatırılmasının 1992'de tavsiye edilmesinden beri çocuklarda kafatası şekil bozukluklarının sayısı da artmaya başlamıştır.

  Diş Eti Kanamasının Nedenleri

  Diş etlerimiz kanadığında bu tehlikeli bir durum mudur?

  Diş Çekim Boşluğu Nasıl Tedavi Edilir?

  Kalıcı dişlerimiz çekildiğinde tedavi nasıl uygulanır?

  Yenidoğan Bebek – Siz Sordunuz Biz Cevapladık

  Yenidoğan döneminden 4-5 yaşa kadar her yaşta, her konuda siz sordunuz, biz cevapladık. Dolu bir canlı yayın oldu, kaçıranlar bu canlı yayının kaydını diledikleri zaman izleyebilirler.

  Koronavirüsü – Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirelim

  ☑️Koronavirüsü hastalığını kimler daha ağır geçiriyor? ☑️Koronavirüsü hastalığını hafif geçirmek için neler yapılabilir? ☑️ D vitamini ne kadar etkili? ☑️ D vitamini takviyesi yaparken dikkat edilmesi gereken ipuçları nelerdir?

  Saç Ekimi Yöntemleri

  Bir insanın dış görünümünde oldukça önemli bir yere sahip olan saçlar, genetik de dahil olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı dökülebiliyor.

  Altıncı Hastalık Nedir?

  Altıncı Hastalık gibi basit bir bebek hastalığında başınıza en sık ne gelebilir?

  Grip misiniz COVID-19 mu?

  Tüm dünyada baskın hastalık haline gelen COVID-19 ile viral bir hastalık olan gribin (influenza) belirtileri birbirine benzemektedir...

  Bebeğinizin Boğazına Birşey Kaçarsa

  Herkese Merhaba. Bugünkü konumuz; Özgüvenli, kendine güvenen çocuklar yetiştirmek. Bu aslında çok erken çağlarda başlıyor. Daha  8 ayda BLW ile başlıyor.

  Domuz Gribi 2020 – 2021 Son Durum

  Aslında mantıklı düşündüğünüzde domuz gribi diye bir hastalık yok, çünkü yıllar önce domuz gribi ilk çıktığı zamanlar evet domuzlardan insanlara bulaşmıştı.

  Soğuk Algınlığı İlaçları

  Sevgili anne babalar, ne zamandır yazmak istiyorum " Soğuk algınlığı ilaçları " başlıklı bir yazı. Çünkü gerçekten bu konuda biraz kafalar karışık.

  Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirlenebiliyor mu?

  Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen fakat bazı sebeplerden ötürü bu isteğine kavuşamayan bireylerin yardımına tüp bebek tedavisi koşmaktadır.

  Çocuğunuza Okulu Sevdirecek İpuçları

  Okulu sevmeyen çocuklarda ilk aklımıza gelmesi gereken şey; " Acaba çocuğun okul olgunluğu yeterli mi? " Bu aşamaya gelmeden sorunu önlemek için de mutlaka okul  olgunluğu testleri yapılmalı.

  HPV Aşısı – Rahim Ağzı Kanseri Aşısı

  Son özel aşımız, HPV Aşısı. Bu virüs bayanlarda rahim ağzı kanserinin en sık sebebi. Dünya’da kadınlar arasında en sık görülen ve en sık ölüme sebep olan 2. kanser türü.

  Meningokok Aşısı ( Bexsero )

  Şimdi özel aşılarımızdan son bir tanesi de, sık kullandığımız özel bir aşı da Meningokokların B tipi. Biraz önce de dediğim gibi bakterinin hücresel antijenik özellikleri dolayısıyla

  Nimenrix – Menactra – Menveo Arasındaki Farklar

  u anda elimizde Meningokok 4 lü aşı var, bunun içinde A, C, Y , W135 tipi Meningokoklar var. Çok ciddi bir yan etkisi yok, çok kafa karışıyor.

  Menenjit Aşısı – Meningokok Aşısı Gerekli mi

  İkinci özel aşımız Meningokoklar için yaptığımız Menenjit Aşıları. Meningokok bakterisi dünyadaki en tehlikeli, en korkunç bakterilerden bir tanesi.

  Rota Aşısı – İshal Aşısı

  Evet şu anda yaptığımız özel aşılardan bir tanesi, Rotavirüs - İshal Aşısı. Biraz halk arasında bu yanlış anlaşılıyor zehirli ishal deniyor. Burada bir kavram kargaşası var...

  Genişletilmiş Bağışıklama Programı

  " Peki bu aşılar neden devlette yapılmıyor? "  sorusu çok sık soruluyor. Bu aslında tamamen bütçesel bir durum. Birazdan listesini vereceğim, şu anda devlette ücretsiz olarak olduğunuz aşıların neredeyse %80'i, bir 10-12 yıl önce özel aşıydı.

  Coronavirüsü Aşıları

  Coronavirüsü aşıları biraz sıkıştırılmış bir programla, aciliyet nedeniyle ne yazık ki çok hızlı bir şekilde çıktı . Faz 1, Faz 2, Faz 3 çalışmaları birbiri üstüne, biri bitmeden diğeri başladı.