Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak iltihabı(otitis media), ortakulak boşluğunda sıvı toplanması ve bu boşluğun mikrop kapması durumdur.Orta kulağın havalanmasını ve buradaki salgıların ağız boşluğuna boşalmasını sağlayan, östaki borusu çocuklarda daha kısa, daha yumuşak ve daha geniş olduğu için, çocuklarda bu hastalık daha kolay gelişir.  Muayenede  genellikle  kulak  zarı  kızarık ve  basınç  artışına  bağlı  olarak bombe  görülür,  basın  çok  artınca  kulak  zarı yırtılabilir, buna  da perfore otit denir.

Orta kulak iltihabı nedenleri

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının %30-40’ı orta kulak iltihabına dönüşebilir. Özellikle gribal belirtileri olan bir çocukta, birkaç gün sonra kulak ağrısının ortaya çıkması, çoğu zaman orta kulak iltihabına işaret eder. Ancak bazen grip sırasında östaki borusunun tıkanması ve oradaki sıvı birikimi, bakteriler devreye girmeden de benzer şikayetlere yol açar, ancak bu durumda şikayetler kısa süreli ve antibiyotiksiz iyileşecek karakterdedir. Orta  kulak  iltihabına  en sık  neden  olan  bakteriler Streptokokus  pneumoniae, Hemophilus  influenza ve Moraxella  catarrhalistir.

Orta kulak iltihabı belirtileri

Sıklıkla, belirtiler kulak ağrsı ile birlikte burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük gözlerde çapaklanma . Ateş hastaların %30-35’inde görülür. Bazen işitmede azalma, kulakta çınlama-uğultu gibi şikayetler de büyük çocuklar tarafından ifade edilebilir. Küçük çocuklar kulak ağrısını ifade edemedikleri için, ağlama, huzursuzluk veya uyku problemleri şeklinde de kendini gösterebilir.

Orta kulak iltihabı tedavisi

Doktora başvuruncaya kadar ağrıyı hafifletmek için, ağrıyan kulak tarafına sıcak havlu koyarak o yana yatırmak faydalı olabilir. Ağrı kesiciler yine oldukça yararlıdır. Tedavide doktorun vereceği uygun bir antibiotik yanında, kulak-boğaz salgılarını azaltıcı dekonjestan türü grip şurupları ve yine burundan damlatılan dekonjestan türü burun damlaları tedavide yardımcıdır. Kulak zarı patlayıp da iltihap dışarı akmadığı sürece antibiyotikli veya kortizonlu kulak damlaları önerilmez.

Orta kulak iltihabı neden tekrarlar

Bazı çocuklarda  genzi eti(adenoid  vejetasyon)  veya  alerji  gibi  sorunlar  orta  kulak  iltihabını  sürekli  tekrarlamasına  sebep  olabilir. Bu  durumlarda  sebebe  yönelik tedavi,  özel bazı  aşılar  düşünülebilir.  Son  çare  geniz  eti  ameliyatı  ve orta kulağa tüp  takılması  gibi  tedaviler  düşünülmelidir.

Aşağıdaki  videolarda  Op. Dr. Atilla Şengör çocuklarda geniz  eti ve  bademcikler hakkında  aklınıza  takılan  tüm  soruları  yanıtlıyor.

Bu videolarımız da ilginizi çekebilir:

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri
Çocuklarda Sinüzite Yol Açan Hastalıklar
Çocuklarda Sinüzit Tanısı
Çocuklarda Sinüzit Tedavisi
Çocuklarda Sinüzit Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + six =