Sigara Bırakma

Sigara Bırakma

Sigara bırakma  birçok  tiryaki  tarafından ne  yazık ki ertelenen bir  şeydir. Sigara içmek insanın fiziksel sağlığına olan olumsuz etkilerinin yanında, yarattığı psikolojik bağımlılıkla birlikte her  geçen  gün kişinin zihnini esir alarak, köle gibi yaşamasına neden olan, doğduğumuz andan itibaren görerek ve duyarak bulaşan psikolojik bir hastalıktır.

Sigara Bırakma

  • Neden ve nasıl bağımlı olduk?
  • Acaba iradem zayıf, o yüzden mi bırakamıyorum?
  • Zararlarını bilmek bırakmaya yeter mi?

…gibi birçok sorunuz olabilir.

Hayır iradeniz zayıf değil, ancak iradenizle direnerek sigarayı bırakmaya kalkarsanız işkence çekersiniz. Zararlarını bilmek size hiçbir fayda sağlamaz, zaten sağlasaydı bugüne kadar çoktan bırakırdınız, zaten bunu bilmek işe yarasaydı bu dünyada milyonlarca  Tıp Doktoru sigara içmezdi. İşte sigarayı bırakmak isteyen, ancak bir türlü bırakamayan veya tekrar tekrar geri dönen, hatta bırakmayı hiç düşünmeyen herkes Sigarayı Bırakma kategorimizi incelemeli. Çünkü hiç  bırakmak  istemeyenler  bile emin  olun  bilinçaltında  bir  gün bırakabilmeyi diler. Burada daha önce hiç duymadığınız çok farklı bilgilere ulaşacaksınız, korkmayın  bunları  okuyunca  büyük  ihtimalle sigarayı  bırakmayacaksınız, ancak çok daha önemlisi sigara sorununu farklı  bir  bakış  açısıyla  değerlendirmeyi  öğreneceksiniz. Psikolojik  bağımlılığınızı anlayacaksınız. Bırakmanın  aslında  çok  kolay  olduğunu  anlayacaksınız.  Ve  müjde asla sigaranın zararlarıyla korkutulmayacaksınız.

Bazı insanlar ” ama  ben Sigara İçmeyi Seviyorum ”  der. Okumaya başlamadan önce biraz düşünmenizi istiyoruz:

  •  Sevdiğiniz herkesin bol bol sigara içmesini istiyorsunuz değil mi?
  •  Yoksa istemez misiniz? Bu kadar çok sevdiğiniz bişeyi herkes yapsın istemez mi insan?
  •  Çocuğunuza, anne-babanıza, kardeşlerinize, arkadaşlarınıza sık sık sigara hediye ediyorsunuzdur?
  •  Etmiyor musunuz? Neden? Genelde sevdiğimiz “şeyleri” sevdiklerimize de vermek isteriz?
  •  Sigarayı gerçekten sevdiğiniz için içtiğinize emin misiniz hala?

Şunları bilmekte fayda var..
“Ben sigara içmeyi çok seviyorum, pek de bırakmayı düşünmüyorum..”diyen bir çok insanla yaşadığımız diyalog:
Uzman: “Çocuğunuz var mı?”
Tiryaki: “Evet, neden sordunuz?”
Uzman: “Sigarayı sevdiğinizi ve çok keyifle içtiğinizi söylüyorsunuz, bu durumda çocuğunuzun da bu keyifi kaçırmamasını istiyorsunuzdur, bir an evvel başlasın o da..”
Tiryaki: “Aman aman, allah korusun, umarım hiç başlamaz..”
Uzman: “Neden böyle diyorsunuz? İnsan çok keyif aldığı bişey istemez mi çocuğu da yapsın, o da keyif alsın?

Evet, duruma bu açıdan baktığımızda anlarız ki aslında her tiryaki çıkamadığı bir “tuzağın” içinde olduğunun farkındadır ve “yavrusu” aynı tuzağa düşsün istemez. Devamı…


Sıkça Sorulan Sorular

1 haftadır sigarayı bıraktım, 3 gündür başım o kadar sersem gibi ki, ağrıyor mu basınç mı var bilmiyorum…

Soru:
Sigarayı bırakmaya çalışan biriyim, 1 haftadır içmiyorum. Daha önce de 1 sene gibi bir süre içmemiştim. 3 gündür başım o kadar sersem gibi ki ağrıyor mu basınç mı var bilmiyorum, dün akşama kadar baş dönmesi yaşadım, denge problemim var gibi. Sanmki düşüp bayılacakmış gibiyim. Yine dün bir ara baktığım cisimleri sürekli hareketli dalgalı dalgalı gördüm. Mesela telefona bakıyorum o sürekli dalgalanıyor gibi. Yarın nörolojiye gideceğim ama bunun sigara ile bi bağlantısı olabilir mi? Rahatsızlıklarımdan sigarayı ubuttum resmen....Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap:

Yaşadıllarınız yıllardır sigara içtiğiniz için olabilir, ama asla bıraktığınız için değil. Sigarayı bırakınca birkaç gün, aslında normal, ancak o kişi için alışık olmadığı yüksek oksijen seviyesi de bazı kişileri çarpabiliyor, sersemlik , uyku hali, baş dönemsi yapabiliyor. Ya da vücuttan yıllardır birikmiş toksinler atılırken de geçici bazı şeyler olabilir. Bizim sigara ile ilgili makalelerimizi okuyup videolarımızı seyretmenizi öneririm.
Eğer hala sigaranın sahte faydalarına inanarak sigarayı bırakmışsanız da bu tür4r belirtiler yaşanabilir, yani psikoloijk yoksunluk, fiziksel sanılan yoksunluğu tetikler, bu işi kendi kendinize iradeyle değil, beyinde bitirerek bırakırsanız daha rahat bir bırakma süreci yaşarsınız. Şikayetleriniz 2-3 hafta içinde geçmezse nörolojiye gidin, sigara özleminiz bitmiyorsa da seminerimize katılın lütfen.Doktoramcam.com

Menu