Ailesel ilişkiler

  Alp Alp Sordu:

  Merhaba bireysel koç bölümünde siz çıktınız karşıma belli aralıklarla sizinle yazışmak akıl almak istiorum. Eşimle 10 yıldır tanışıyoruz ve 4 yıldır evliyiz 2 yaşında da oğlumuz var.son 2 yıldır falan aramızda çok sıkıntı oldu, borçlara girdik çıktık bebek oldu eşim sevmediği bir işte çalışıyor, hedefleri var ve biryandan okuyor ama bizim aramızda bazen resmen nefret rüzgarları esiyor bakışlar laflar.. Birbirimizi anlamıyorz ben kendimi çok aştım bu konuda onu mutlu etmek için hayatta yapmam deiidiklerimi yaptım ama yaranamadım her kavgada olay ayrılmaya getirişiyor onun tarafından. Benim kimsem yok dost namına onun çok var . Ben hemen ağlarım bunu anlamıyor ben de böyle boşalıyorum. Ne yapacağım daha okadr çok şey var ki!!

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba,

  Size yardımcı olabilmekten memnun olurum. 

  İnanın yalnız değilsiniz, gözlemlediğim kadarı ile birçok evlilikte benzer durumlar yaşanıyor. Özellikle problemler ile karşılaşıldığı, sıkıntılı dönemlerden geçildiği zaman, çiftler için en kolay şey karşıdakini suçlamak oluyor. Çünkü aslında insanlar sıkıntılarını, üzüntülerini, kaprislerini hep en yakınındakilere yansıtıyor. Ve yine gözlemlediğim kadarı ile, çocuğunuz 4-5 yaşına gelip kendi kendine yetmeye başlayana kadar, eşiniz ile paylaşımlarınız azaldığı için ve paylaşmanız gereken sorumluluklar arttığı için, bireysel zevklerinize daha az vakit veya bütçe kaldığı için böyle sıkıntılı dönemler olması çok doğal. 

  Eşinizin de sürekli ayrılmaktan bahsederek, gerçekten içinden geçen düşünceleri sarf ettiğini sanmıyorum. Canının sıkıldığı bir anda ağzına gelen ilk lafları düşüncesizce söylediğini tahmin ediyorum. 

  Sizin de ağlamanız çok doğal. Kadınların duygu yapısı çok farklı, o yüzden daha kolay ağlayabiliyoruz. Ve ağlamak gerçekten çok rahatlatıcı bir olay, bir çeşit deşarj olma, sıkıntılardan kurtulma. Geçen akşam bir programda dinledim ve size de tavsiye ederim. Youtube'a girin ve Pelin Çift ile Öteki Gündem programının videoları arasında Beynin Gizemleri isimli 04 Temmuz tarihli bölümü izleyin. Hem çok keyifli, hem de çok bilgilendirici bir program. Mümkün ise eşiniz ile birlikte izleyin, birbirinizin farklılıklarını görmeniz açısından çok yardımcı olacaktır.

  Kendinizi geliştirmeniz ve yapmam dediğiniz pek çok şeyi yapıyor olmanız çok güzel, sizin kendi adınıza önemli kazanımlar. Tebrik ederim. Ancak şunu bilmelisiniz ki, ortada bir problem varsa, her iki tarafın da hataları var demektir ve her iki taraf da hatalarını fark edip çözüm bulmaya çalışmalıdır. Eşinizin de bu konuda yol almasını destekleyebilirsiniz. Onun da sıkıntılarından kurtulabilmesi, deşarj olabilmesi, kendi ile ilgili gelişimi sağlayabilmesi için teşvik edebilirsiniz. Ancak, bunu kendi istemeli ve nasıl yapacağına kendi karar vermeli. 

  Sizin sağlamak istediğiniz kişisel gelişim ve değişimler için yol arkadaşınız olmaktan memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim.

  Sevgi ve selamlarımla,

  Jülide SUNER