Arka arkaya çekilen filmin oğluma verebileceği zarar nedir?

  Halime Ak Sordu:

  Oğlum 1,5 yaşında geçen hafta içinde evde oynarken düştü. Kolunda ağrı olduğunu fark edince hemen doktoruna gittik, muayenede doktor kırık-çıkık olmadığını sadece doku zedelenmesini söyleyince doktorun ve benim tercihim olarak gereksiz yere radyasyon almasın diye film çektirmedik. Ancak 1 hafta sonra omzunda şişlik oldu ve ağrısı hiç azalmadı. Bu nedenle yeniden doktora gittik ve bu sefer muayenede köprücük kemiğinde kırık olabileceği teşhis edildi. Film istendi.
  Asıl sorum bu noktada film sırasında oğlum çok korktu ve ağrısı olduğu için çok hareket etti. Ve bir türlü düzgün görüntü çekemediler, bu nedenle önce arka arkaya 2 kez, sonra ertesi günde arka arkaya 3 kez olmak üzere 2 gün içinde 5 kez film çekmek zorunda kaldılar. Ben perişan oldum, ancak kırık korkusuyla engel olamadım. O günden beri o kadar mutsuzum ve vicdan azabı çekiyorum ki anlatamam. Çünkü ben bir kimya mühendisi olarak ilaç ve radyasyon konusunda çok hassasım,bu zamana kadar da çocuğumu çok hassas korumuştum. Sizden oğlumun aldığı radyasyon miktarını yorumlamanızı ve bundan sonra için yapmam gereken bir şey var mı diye bana yardımcı olmanızı rica ederim.
  Cevabınız benim için çok değerli, şimdiden teşekkür ederim,

  Uzm. Dr. Erdem Tonguç Cevapladı:

  http://www.up.ac.za/saapmb38/pollycove1/pollycove1.htm
  düşük doz radyasyonun zararlı olup olmadığı bir inanç meselesidir, fizikçiler genelde(%96) olmadığına inanır. Bu kadar telaşlanıyorsanız, kendinize bir batın filmi çektirdiğinizde yaklaşık 150 kat radyasyon alacağınızı düşünerek rahatlayın. Linkteki makale konu hakkında bir fikir verebilir.