basaramama korkusu endısesi

  Yeliz Şenay Sordu:

  merhaba hocam benım 05.12.2008 dogum bı kızım var ve krese gıdıyor.yapamıyacam basaramıyorum endısesı var.mesela sayıları ögrenırken anne ben yapamıyorum basaramıyorum dıyerek baslıyor ve evde yaptıgı cogu seyı bıldıgı halde okulda yapamadıgı kendısı ve ogretmenıde soyluyor.bız anne baba olarak kızımızla nekadar destekleyıcı konusup anlatmaya calıssakta devam edıyor.acıkcası benım tedırgınlıgım bunu okul donemlerındede devam etmesı..acıkcası nekadar destekleyıcı olsakta belırlı bı sureden sonra konusmalarımızda tatmın etmıyo kızımızı.bu yasadıgımızı yas grubuna gore normalmı?ne yapmamız gerekıyo?nasıl bı yol ızlemelıyız?yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden cok tesekkur ederım..

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  -Kızınızın kronolojik yaşı; 4 yaş 7 gün.Sayılar için erken endişe etmeniz gerekmiyor.Seneye yine anaokuluna gidecek,uzun bir süre var.Okul ve sizin beklentiniz yüksek olabilir.
  -Sakin olun.Israrlı ve tekrarlı öğretmeye çalışmayın.Gün içinde doğal yaşamda sayılar sayılabilir. Örnek : 3 elma,2 portakal ver...gibi olabilir.
                                                                                                                                                                                                     Selamlar
                                                                                                                                                                                                Emine  ERASLAN