Bebeklerde huzursuzluk

  Esra Arslan Sordu:

  Merhaba Hocam, 4 aylık bir kızım var… Doğduğundan beri gaz problemi yaşadık ve bu nedenle kucağa alıştı. Oyun halısına bile ancak kucağımdayken bakıyor. Uyanık olduğu tüm saatlerde sürekli kucağımda gezdiriyorum. Uyumak için sallanmak istiyor. Ve ağlayarak uyyor. Çok huzursuz ve agresif bir bebek. sürekli bağırıyor. Doktorumuz fiziksel herhangi bir probleminin olmadığını söyledi. daha huzurlu ve sakin bir bebek olması için ne yapabilirim hocam? sallanmadan ve ağlamadan uyumasını nasıl başarabilirim? Sevgiler…

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  0-3 ay arası gazlı bebeklerde ağlamalar,huzursuzluk ve sancılar vardır.3 aydan sonra azalır ama yine de 3-6 ay arası devam eder.Gazlı bebeklerde bu süreç biraz zor geçiyor,anne olarak haklısınız.Siz anneler sakin kalın.Çok ağladı susmadı diye sizde huzursuz olmayın.
  Onunla sakin bir sesle konuşun,sizin kucağınızdayken sizin huzurlu ve sakin olarak vücudunuzdan,kalp ritminizden bunu hissetmeli.
  Siz gergin olmamalısınız.
  -Uyanık iken yani karnı tok,uykusunu almış,altı temiz ise onunla oynayın,konuşun,sevin.Ama sürekli kucağınıza almanız gerekmiyor.Karşısına geçin ve onunla iletişim kurun.
  Her ağladığında kucağınıza alırsanız bu davranışı ona siz öğretmiş olursunuz.
  -Keyifli ve uyanık olduğu zamanlarda dış ortam ve kalabalık ortamlara çıkarın.Görsel-algılama açısından bu önemli.
  -Sürekli evde bir günü geçirmeyin.İnsanların arasında olmanızı tavsiye ederim.
                                                                      Selamlar
                                                                Emine ERASLAN