Çocuğum astım olabilir mi?

  Burcu Pusrek Sordu:

  Hocam merhaba, öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kızım şuan 31 aylık, sürekli geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, hırıltılı nefes alma ve özellikle gece ve sabahları şiddetli öksürüğü oluyor. Ciğerleri kotrol edildi, geniz eti filmi çekildi ve kan da alerji testi yapıldı. Tüm testleri temiz çıktı, en son kbb uzmanımız singulair verdi 28 gün bu ilacı kullandık, öksürüğü ve hırıltısı biraz azalmıştı fakat ilaç bittikten takribi 10 gün sonra yine geniz akıntısı, hırıltı ve öksürük başladı. Hastalığına tanı konmadı.
  Bu hırıltının ve öksürüğün nedeni ne olabilir, sizce ilaca devam etmelimiyiz, farklı testler mi uygulanmalı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Prof. Dr. Ahmet Akçay Cevapladı:

  merhaba,
  söylediğiniz şikayetler alerji belirtisidir. alerjik astım olma ihtimali vardır. kanda çıkmasa bile calerjiden şüphelenilebilir. ciltten test yapılmasını öneriririz herzaman. 
  kbb uzmanına değil çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. singulair alerjide kullanılan bir ilaçtır. önceikle hastalık tam olarak teşhis edilmeli ve ilaç ondan sonra kullanılmaya başlanmalıdır. geçmiş olsun