çok çaresizim

  Hicret Konuk Sordu:

  Hocam merhaba benim iki yaşında kızım var.daha öncelerde deyyapıyordufakat birakmisti.bacaklarını ayırıp poposunu sürtuyor.cok uzuluyorum .yine basladi kizip bagiriyorum agliyor.bana bakarak yine devam ediyor terliyor surttukce ne yapmaliyim.5 yillik tedaviden sonra oldu çokuüstüne titriyorum hep ilgiliyim ablasi var ben hep kucukleyim dikkatini dagitmaya calisiyorum olmuyor ne olur yardim edin çok yiprandim pedegoga gitmelimiyim sşimdiden tesekkurler..

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba, öncelikle kızınızın kaşınmasına sebep olacak fiziksel bir sıkıntısı olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Bu bir çok çocukta olan mastürbasyon davranışı ise kesinlikle yapmamanız gereken şey ona bağırmak ve kızmak. Yaptığını  parmak emmek gibi basit bir doyum aracı olarak düşünmelisiniz. Ona kızmaya devam ederseniz kaygısı artacak ve kaygısını azaltmak için davranışı sürdürmeye devam edecektir. Davranışı ortadan kaldırmaya çalışmak için onu cezalandırmak ilerleyen yaşlarda ruhsal açıdan sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden öncelikle bunu yaptığı için kızmayın, cezalandırmayın, ayıplamayın. Yaptığı zaman görmezden gelmeye ve ona farkettirmeden, çoşkulu bir şekilde değil sakinlikle ilgisini dağıtmaya çalışın. Hala yapmaya devam ediyorsa evde onda kaygı yaratacak unsurları mutlaka değerlendirip ortadan kaldırmaya çalışın. Arttığı ve azaldığı zamanlara bakarak bunu tahlil edebilirsiniz. 
  Sonuç olarak çocuklukta mastürbasyon bazen çocuktaki olumsuz bir duygunun işareti olabileceği gibi herhangi bir sebebi olmadan da ortaya çıkan , çoğunlukla keşif sonucu oluşan anormal olmayan bir davranıştır. Bu konudaki sıkıntınızın azalması için bir uzmandan danışmanlık almanız sizin için faydalı olabilir.
  Kolaylıklar dilerim.