davranışlarda değişim

  Özge Karaköse Sordu:

  merhaba,
  10,5 aylık bir kızım var. son bir haftadır davranışlarında değişiklikler gözlemliyorum. hemen her şeyden korkmaya başladı. motorsiklet sesi gibi keskin sesler duyduğunda yanıma kaçıp bacaklarıma sarılıyor, sabah oynadığı oyuncaktan akşam korkup yanıma kaçıyor., yanından bir kaç adım uzaklaştığımda ağlıyor. neredeyse hiç kucaktan inmek istemiyor. birlikte oynarken bir iki adımdan uzağa gitmiyor, çoğu zaman kucağıma tırmanmaya çalışıyor. önceden gülerek uyanıp oynamaya başlardı şimdi genelde öğle uykularından ağlayarak uyanıyor. geceleri de daha sık uyanıyor.
  doğduğundan beri anne baba 24 saat sürekli yanındaydık. bayram döneminde eşim çalışmak için şehir dışına gitti. 9 gün ayrı kaldılar. bu süreçte kızım da diş çıkarmaya başlamıştı. ilk iki üç gece uykuya yatarken (genelde babası uyutuyordu) bir kaç kez baba demesi dışında babasının eksikliğini hissettiğini pek belli etmedi. eşim döndükten bir kaç gün sonra davranışlarındaki değişiklikleri gözlemlemeye başladık.
  sorun ne olabilir? kızımıza nasıl yardımcı olabiliriz? zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.
  iyi günle dilerim…

  Uzm. Psk. Ela Kök Cevapladı:

  Merhaba, diş çıkarma , hastalık, ateşlenme gibi dönemler çocuklar duygusal olarak ebeveyne daha çok ihtiyaç duyarlar. Kızınızın bu dönemde olması bu davranış değişimlerinin sebebi sayılabilir. Fakat bu şekilde endişe duymasına sebep olan durumların varlığını yine de gözden geçirin. Tüm uyanık vakitlerinde onunla olmak yerine, zaman zaman yeterli güvenliğin sağlandığı ve onu uzaktan gözleyebileceğiniz ortamlarda yalnız ya da tanıdığı başka biri ile oyun oynamasına fırsat vermelisiniz. Bu geçici durumun kalıcı davranış kalıplarına dönememesi için onu yavaş yavaş cesaretlendirmeye çalışın.
  Kolaylıklar dilerim.