Değerli Hocam Merhabalar

  Güllll Çiçek Sordu:

  ben size daha öncede soru sormuştum, yanıtsız bırakmayıp çok açıklayıcı ve içimi rahatlatıcı şekilde cevaplanmıştınız, bunun için tekrar tekrar teşekkür ederim, konu genetik bilimine giriyor mu bilmiyorum ama bir umut soracağım müsaadenizle, 34 haftalık hamileyim, hamile kalmadan önce t4 değerim biraz referans aralığından yüksek çıkıyordu, ama tsh değerim hep normal aralıktaydı, zaman zaman t3 değerim de biraz üst sınırın üstünde çıktı, defalarca tahlil yapıldım, çünkü t3 ve t4 yüksekken, tshın düşmesi beklenirmiş bende tsh hep normal seyretti, tiroid usg, sintigrafi, uptake, tsh alfa subunit kan tahlili, hipofiz Mr da da bişey çıkmayınca ailenden genetik geçişli olabilir dediler, annemin kan tahlilini buldum gerçekten de, onunda t4 yüksek ama tsh normal, endokrin doktorum bebek sahibi olmada bi sakınca yok ama belki çocuklarında da kan değerleri böyle çıkabilir dedi,
  1. sorum, doğacak bebeğimde böyle kan değerleri çıkabilir mi?
  2. sorum ise, gebeliğin ilk aylarında yapılan tahlilerde yine t4 az yüksekti, tsh normal değerlerdeydi, doktorlar ilaca gerek görmedi, ama yaptırdığım son tahlilerde, t4 ve t3 de referans aralığına girmiş, doktor bu çok garip dedi, yükselmesini beklerdik dedi, şimdi bu durumda bebek benim t4 ve t3 hormonlarımı almışta bendeki düşmüş mü oldu, bu bebek için sorun olur mu,
  3. sorum ise, gebeliğin başlarında kan değerlerimin dengesiz olması nedeniyle bende iyot eksikliği olmuş olabilir mi, çünkü annedeki iyot eksikliği bebeğin zekasını gelişimini etkiliyormuş, bunun için idrarda iyota bakılması gerekmiş gerekirse takviye veriliyormuş, bunu bilmiyordum, ama bana bu tahlili yapmadılar, şimdi yaptırsam takviye alsam çok geç kalmış olur muyum, yoksa bende iyot eksikliği söz konusu değilmidir, eğer varsa bebeğim çok etkilenmiş midir, çok korkuyorum.
  biliyorum çok uzun oldu hakkınızı helal edin, Allah sizin gibi değerli doktorları başımızdan eksik etmesin. tekrar tekrar çok teşekkür ederim, saygılar sunuyorum.

  Prof. Dr. Memnune Apak Cevapladı:

  Merhaba,  bebeğiniz  doğmadan  net  birşey  söylemek  zor,  bebek  doğunca  mutlaka  bakılacak. İyotla  ilgili  sorularınızı da  yine  endokrin  doktorunuz  daha  doğru  yanıtlayacaktır.