diş apsesi

  Sercan Sercan Sordu:

  merhabalar,
  3 gün önce sağ üst azı dişlerimin üzerinde yanağımın içerisinde şişlik oluştu. hiç bir şekilde ağrı yapmıyor. kbb uzmanına göründüm ve ultrason çektiler. kesin bir tanıya varamadıkları halde yağ dokusunda artış olduğuna karar verdiler. 10 gün içerisinde şişlikte azalma olmazsa tomogrofi çekeceklerini söylediler.
  ben ise diş apsesinden şüpheleniyorum. bahsettiğim dişlerime geçen sene kanal tedavisi yaptırmıştım. şişlik şu anda dişlerimede baskı yapıyor. diş eti haricinde yanak içerisinde de apse olabilir mi? sizce kbb uzmanını dinleyip beklemelimiyim yoksa en yakın zamanda bir diş hekimine muayene mi olmalıyım?
  saygılarımla,

  Eski Uzman Cevapladı:

  Selamlar! normal şartlarda ilk yapmanız gereken,;o bölge dişlerden diş röntgeni alınıp kanal tedavileri ne kadar başarılı kontrol edilmeli.Diş kaynaklı bir enfeksiyon var mı mutlaka incelenmeli.Bu bölge zaten daha çok diş ile ilgili abselerin görüldüğü yerdir ve kanal sonrası oluşan abselerde diş cansız olduğu için ağrı olmayabilir,sadece dişin üzerine rahat basamazsınız.Geçmiş olsun.