Durumumuz

  Alp Alp Sordu:

  Merhaba Jülide hanım, geçenlerde yazmıştım eşimle ilgili sorunları bugünlerde aramız çok iyi o kendi kariyerinde istediği yerlere ulaşmak için adımlarını tamamlıyor ve stresi azalıyor, geçen hafta hep evdeydi ve hiç sürtüşmesiz bir hafta geçirdik. Dün çocuğumuzla baya yalnız kaldı ancak çocuk hep anne diyince ben bu çocukla biraz vakit geçireyim de baba da desin dedi

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba,

  Verdiğiniz güzel haberlere sevindim. Sıkıntılar azaldıkça, her şey daha güzel olacak.

  Tabii evlilik hayatı, zaman zaman tartışmalar, yanlış anlaşmalar mutlaka olacaktır. Her günümüzü balayı kıvamında geçirmemiz mümkün olmuyor. Tartışmaları bu kadar aklınıza takmamaya çalışın. Geniş yürekli ve pozitif olmaya çalışın. Her durumu aklınıza takmayın, bazen boş vermeyi deneyin.

  Tartışmalar sizi rahatsız ediyorsa, ortamınızı geçici bir süre değiştirebilir, karşılıklı sinirlerin yumuşamasını bekleyebilirsiniz. İkinizin de en ateşli anında birbirinizin üzerine gitmeniz şart değil. Eğer sizi yaralayan bir durum varsa, " seninle tartışmak istemiyorum, sakinleşince konuşuruz " gibi yatıştırıcı söylemleri kullanabilirsiniz.

  Ya da eşiniz için en etkili algılama kanalını keşfetmeye çalışarak o şekilde ifade edebilirsiniz duygu ve düşüncelerinizi. Belki dinleyerek algılamadığı bir durumu okuyarak daha iyi algılayabilir. Ya da başka birilerinin yaşadığı örneklemeler üzerinden durumu kavrayabilir. Yani, hep aynı frekanstan yayın yapmayın, arada farklı yolları deneyin. 

  Bazen eşiniz sizinle bir konuyu tartışabilir ama belki daha sonra üzerinde düşününce haklı olduğunuzu görebilir. Ya da ortak menfaatinize yarayabilecek yeni bir çözüm veya sonuç geliştirebilir. Yani olumsuz bir durumun ödülü hiç ummadığınız bir zamanda gelebilir.

  Son olarak da, beylerin en ufak bir eleştiriyi bile bir " değiştirme, eğitim çabası " olarak algıladıklarını ve buna şiddetle karşı çıktıklarını unutmayın. Bu yüzden bazı şeylere göz yummaya ve görmemezlikten gelmeye çalışın.

  Selam ve sevgilerimle,

  Jülide SUNER