eklemek istediklerim

  Berna Bozkurt Sordu:

  kendime yol açmak istiyorum dedimya,hergün yeni bir kararla ve kararlılıkla günebaşlayıp hiçbirşey yapmadan yatağa girdiğim için kendime çok kızıyorum.insan ençok kendine yenik derlerya o durumdayım.mesela kpss ,memurluk sınavına katılayım diyorum.hem evde kendi kendime çalışacağım birşey,hem bir hedefim olur amacım olur.gelecek umudum olur diyorum ama ders çalışmadan günü bitiriyorum.bu durumada kızıyorum sonrasında.mesela türkü söylemeyi seviyorum mesela vurmalı çalgılar çalmak istiyorum davul gibi.ama hiçbirine başlamadım.kararlılık göstermiyorum,irade göstermiyorum,azimle çalışmıyorum.yapacaklarım var ama başlamıyorum.yeni yılla birlikte bunları değiştirmek kendimi değiştirmek istiyorum.yapacam dediklerimi yapmak istiyorum.bu durumda ne önerirsiniz.nasıl hergün düzenli çalışabilirim,neler yapmalıyım.kendimde neyi değiştirmeliyim ilk önce

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Tekrar Merhaba,
  Cevaplarınız ve ekledikleriniz için teşekkürler.
  İsteklerimiz çok, hatta sonsuz olabilir ama yapabildiklerimiz sınırlıdır. Bazen de bu kadar çok şey isteyip nereden başlayacağımızı bilemediğimiz için hiçbir şey yapmaz oluruz.
  Yeni yılda hedefiniz (hedefimiz ) en azından temel bazı isteklerinizi yapmaya başlamış ve rutine sokmuş olmak olmalı diye düşünüyorum. Bunun içinde kendimizi anlamak ve içinde bulunduğumuz şartları iyi analiz etmek gerekiyor.
  1) Mevcut durumunuz programlı mı ? Yani bebeğinizin uyanması, kahvaltısı, öğle yemeği, uykusu, oyun saatleri, akşam yatışı, ve diğer ev işlerini belli saatlere oturmuş durumda mısınız?
  2) Günde net kaç saat kendinize ayırabiliyorsunuz ? 
  3) Önceliğiniz nedir ? İş bulmak mı, KPSS yolu ile yeni bir kariyere odaklanmak mı ? Hobileriniz ( türkü söylemek, yeni bir lisan öğrenmek, v.s ) mi ?
  Bu sorularımı da cevaplamaya devam ederseniz, yavaş yavaş kibriti bulmaya doğru ilerleyeceğiz.
  Saygılarımla,