gözde capaklanma ve kaşıntı

  Tugba İlikci Sordu:

  Merhaba Hakan bey
  9 aylık olan bebeğimde sürekli göz capaklanmasi oluyor. Birkaç çeşit damla kullandık kullanım süresince geçiyor fakat daha sonra tekrarliyor . Son 3 aya yakın da sürekli gözlerini kaşımaya başladı. Bu durumdan çok rahatsız. Bir ay önce göz dr una götürdüm göz kanalıddarlığı olduğunu günde 3kere beşer dk masaj yapmam gerektiğini söyledi fakat bebeğim buna pek izin vermiyor
  Dr bir yaşına kadar düzelmezse telle acilabilecegini söyledi. Yalnız benim internetten yaptığım arastirmalara göre konjonktivit diye bir rahatsızlık dikkatimi çekti. Göz kanalı darlığı ve konjonktivit birbirinden nasıl ayrılır onu size sormak istedim. Bebeğim deki şikayetler capaklanma, kaşınma, sulanma, kızarıklık ve rüzgara çıktığı zaman sulanip akiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  Prof. Dr. Hakan Özdemir Cevapladı:

  Öncelikli olarak geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Bebeğinizde tarif ettiğiniz sıkıntıları çok sık görüyoruz. Konjenital dakriosistit olarak ifade edebileceğimiz bu durum muayene eden doktorların açıkladığı gibi masaj ve damlayla geçmezse müdahale gerektiren bir durum halini alıyor. Konjontivit ise genelde uygun damla tedavisi ile geçen bir tablodur. Aylarca sürüp kronik bir hale  gelme ihtimali düşüktür. Bir yaşında hala sulanma ve diğer şikayetler  devam ediyorsa göz yaşı kanallarına müdahale gerekecektir.