hiperaktif bir çocugum var

  Canan Aydın Sordu:

  hiperaktif ve dikkat eksikligi bir çocugumvar 10 yaşında davranış bozuklugu sorunumuz var kontrol edemiyor davranışlarında kendisini , sinirli aile içinde saldırganlıgı var dışarıya karşı bu tutumu yok . kendini derslerine veremeyen bir çocuk
  ilaç kullanıyor ve ilaç kullandıgı zaman sinirli oluyor . ilaç kullanmadıgı zaman ise hareketlerini kontrol edemiyor bu konuda ne yapmamızı önerirsiniz özellikle de sinirlendigi anlarında ?
  bizimde ona karşı nasıl davranış ve tutum içinde olmayı bilemiyoruz bize yardımcı olurmusunuz ?
  ayrıca cinsel organlara da merakı var bunu nasıl giderebiliriz
  üniversitede ki doktoru ilaç önerdi ve ilacı da kullanmakta ama davranış bozukluklarının bununla giderilmeyecegini biliyorum bize yardımcı olurmusunuz
  iyi günler .

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

   ilaç kullanıyorsa psikiyatristinize ilacın yan etkilerini danışın. bu aralar daha asabi ve sinirli olması normal, hem kış soğuklardan dolayı sürekli evde kaldıysa bunalmıştır. dış ortamda enerjisini harcamasını sağlatın. açık alanda uzun mesafe yürüyüşler yapın. hafta sonları da enerjisini harcıycağı bir etkinliğe başlatın. futbol basket  yüzme v.s..  10 yaş buluğ çağının başlangıcıda bundan dolayı kendini frenliyemiyebilir. ama kurallarınız kesin ve net olmalı. hayır dediğiniz şeylerde sinirlendi diye evete dönmeyin. sinirlendiğinde nedensiz yereyse görmemezlikten gelin fark etmeyin. bir işle uğraşıp görmemiş gibi yapın. ama deminde diğim gibi istediği olmadığında sinirlendiğinde istediğini yapmayın. tutarlı ve kararlı olun. birde çocuğunuza her gün birlikte kaliteli zaman ayırın. eğer oğlunuz varsa babasıylada vakit geçirmesi gerekir.
    çocuklar cinsel ilişkinin ne olduğunu 10_11 yaş civarında anlamaktadırlar. sorduğu sorulara kaçamak cevaplar yada yanlış cevaplar  vermeyin. çünkü bu yaşta daha açık ve gerçek anlamını öğrenmek isterler.bilimsel açıklama yapmakta zorlanıyorsanız bir kitaptan yardım alın. ayıp bu konuları konuşma demeyin doğru olanı yaşına uygun kelimelerle anlatın.