kan ilaci

  Murat bet iyi gunler, kizim 4 aylik.
  Saglik ocagindan kan ilaci verdiler kullanmamiz icin ama hicbir tahlil yapilmadi.
  D vitamini kullaniyoruz zaten kan ilaci hakkindaki goruslerinizi merak ediyorum.
  Simdiden tesekkur ederim

  Uzm. Dr. Murat Palabıyık Cevapladı:

  Ülkemizde 4.ayını dolduran ve sadece anne memesi ile beslenen bebeklere demir içeren damlalar verilmeye başlanır. Eğer sıkılmazsanız size bunun mekanizmasını anlatayım.

  1. Anne karnındaki bebek dış ortama göre daha az oksijen içeren bir ortamda olduğu için kan miktarı yüksektir ve dokulara daha iyi oksijen taşınır.

  2. Doğum ile birlikte bebek dış ortamda ilk nefesle birlikte bol oksijene kavuşunca artık ihtiyaç kalmadığı için kan üretimi azalır. Bu azalma ile birlikte bebek aylar içine giderek anemiye (kansızlık) girmeye başlar. Buna fizyolojik anemi denir.

  3. Fizyolojik anemi giderek derinleşir ve dokulara oksijen taşınması azalmasın diye vücut 4.aydan itibaren tekrar kan üretmeye karar verir. (Eritropoetin hormonu düzeyi artar.)

  4. Bu kan üretiminin arttığı dönemde hammadde olarak kullanılan demir ihtiyacı da artar. Anne sütündeki demir bunu karşılayamazsa fizyolojik anemi demir eksikliği anemisi haline dönebilir. İşte tam bu sırada başlanan demir damlaları demir ihtiyacını karşılamak için çok iyidir.

  Yani özetle aile hekiminizin önerdiği demir damlasını kullanın.

  Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.