kardeş kıskançlığı

  Dilhan Kuzu Sordu:

  merhaba doktor hanım. 1 yaşında ve 8 yaşında iki oğlum var. büyük oğlum kardeşini çok kıskanıyor, çok da seviyor aynı zamanda. ne yapabilirim bu konuda. küçük oğlumda abisini kıskanıyor aynı zamanda. tabi haliyle evde ortalık karışıyor bağırmalar ağlamalar falan. büyük oğlumun hiç söz dinlememeye başladı, herşeye ağlamaya başladı. elimden geldiği kadar eşit davranmaya çalışıyorum ikisinede mümkün olduğu kadar vakit ayırmaya çalışıyorum , ama çalışınca tabi bu biraz zor oluyor. babaanemiz bakıyor çocuklara.bazen kardeşin ne kadar akıllı sen büyüksün hiç söz dinlemiyorsun falan diyorlar büyük oğluma. o da daha fazla hırçınlaşıyor o zaman.bana yardımcı olursanız sevinirim nasıl davranmam gerekiyor , ne yapmam gerekiyor ????

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  İki erkek kardeşin birbirini kıskanması normal. Kavgalarda taraf tutmayın, ortada kalın, mesela bir malzemeyi paylaşamıyorlarsa onu alıp kaldırın.
  Havalar ısındı, günler uzadı. Çok dışarı çıkarın. Açık alanda uzun mesafe yürütün, tırmansınlar, koşsunlar, abi bisiklet kullanabilir. Dışarıda uzun süre kalırlarsa kaliteli vakit geçirirler, evde sorunlar azalır.
  Kış bitti artık, çocuklar evde daralıyorlar. Onların ihtiyacı açık alanlar.
  Sevgiler, Emine Eraslan