kekemelik

  Emine Hn. Merhabalar. Benim 35 aylık bir oğlum var. Oğlum konuşmaya 10 aylıkken başladı ve 16 aylıkken uzun cümleler kuruyordu. Şu andada bizlerle sohpet edecek düzeyde ve kelime dağarcığı çok gelişti. Ancak Ocak 2013(7 ay önce) birdenbire kekelemeye başladı. Hemen bir çocuk psikoloğuna götürdük. Bize korkacak birşey olmadığını davranışlarımıza dikkat edersek 4 yaşına kadar bunun sonlanacağını eğer sonlanmazsa 4 yaşından sonra tedavi edilebileceğini söyledi. Biz de oğlumuza onun bize anlattığı şekilde kelimelerini düzeltmeden ve sabırlı bir şekilde dinleyerek destek olmaya çalışıyoruz. Kekemelik bazen artış gösteriyor bazende azalıyor. Ama 4 yaşına kadar beklemelimiyiz onu öğrenmek istedim. Yoksa hemen tedaviye başlamamızmı gerekiyor. Bu duruma çok üzülsekte belli etmeden günlük yaşantımızı devam ettiriyoruz. Ama içim içimi yiyor. Be çalışıyorum ama bakıcımızda eğitimli ve bu konuda bize destek oluyor. Ne yapacağımı şaşırdım Desteğiniz ve önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürederim.

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Cocuğunuzun konuşma problemini yası nedeniyle kekemelik grubuna koymuyoruz. Yapmanız gerekenler; yanında bu konuyla ilgili konuşmayın.

  Yaşıtlarının arasında olmalı.3 yasından sonra ev yetmiyor. Sıkılıyorlar. Sürekli dis ortam, çocuklu ortam öneriyorum.

  Eylul ayından sonra  2-3 saatlik veya yarım gün yuva  öneriyorum.

  Ekran günde nekadar bu önemli.TV, bilgisayar, cep tel,.. gibi. toplam günde 1 saat olabilir. Yazın dis ortami kullanın, ekran hiç olmasa çok iyi olur.gecmezse

   3 ay sonra haberleselim. Selamlar.