Kızımın davranışları

  MASAL COŞKUN Sordu:

  Merhaba, Bir ay sonra 3 yaşına girecek kızım var.Kızımı uyutmak için ayağımda salladığımda yüzüstü dönerken bacağıma sürtünüyor.7-8 aylık iken de nadiren bu davranışı yapar ancak son iki haftadır her uyutmama da yapıyor. Babasında ve bakıcısında yapmıyor, babasında yapsa bile uyarınca devam etmediğini söyliyor. Anca ben uyuturken sürekli yapıyor, görmezden geliyorum, sessiz kalıyorum, açıklama yapıyorum, uyarıyorm ama devam ediyor, En son kızıyorum son deyip yine yapıyor ben de babaya bırakıyorum. Çünkü yanlış tepki vermekten korkuyorum. Kızım henüz tam konuşamıyor. Bu yıl okula başlayan ablası var, ben de çalışıyorum. Sorum: benim tutum ve yaklaşımlarından kaynaklı bir sorun olabilir?Cevap verirseniz sevinirim, gerçekten bu konuyu ciddi bir şekilde beni düşündürmeye başladı. SAYGILAR TEŞEKKÜRLER

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

  Kıznızın kronolojik yaşı 2 mi 3 mü? konuşamıyor olması çok önemli. Çocuklar 1 yaşından sonra tek kelimelerle konuşmaya başlar. ! buçuk 2 yaşları arasındada 2 kelimelik cümlelerin başlaması gerekir. 3 yaşında ise daha uzun cümlelerle kon uşması beklenir.

  Bence sorunuzdaki en önemli nokta burası. bütün gelişiminormal sadece dil gelişimi mi geri? bunu çocuk doktorunuzla konuşmalısınız. konuşmayan çocuk huzursuz ve hırçın olur. çünkü kendilerini ifade edemezler.
  Sorunuza gelince çocuklarda sık görülen çocuk mastürbasyonu. özellikle büyük bir sorun olarak görmeyin. ama baba ve bakıcısına yapmıyor sadece size yapıyorsa bu önemli.
  İşten geldikten sonra onunla oyun oynamalısınız. Fiziksel yemek yeme, el, yüz yıkama, diş fırçalma, soyunma giyinme gibi ihtiyaçlarını tabiki yapmalısınız ama oyun oynamayı ihmal etmeyin.

  Anne olarak kızınızla ilişkinizi gözden geçirin. Ne kadar uyudu, ne kadar yedi vs... gibi davranışlar ön planda mı ilişkinizde. Bunlar çok önemli ama şu sıralar oyun oynamaya öncelik verin. örneğin yemek yemiyorsa.'' doydun galiba, doyduysan kjalkabiliri'' demelisiniz.
  keşke uyutma işinde ayağınızda sallayarak uyutmasanız, yavaş geçiş yaparak yataqğında uyutmaya geçmelisiniz.
  Şu günlerde siz değil babası uyutsun.

                                                                            Selamlar