Kök hücre tedavisi dogrumudur ?

  Emre Yılmaz Sordu:

  Merhaba size bir sorum olacaktı benim 4 yaşında geçirmiş olduğum kaza. Boncuklu tabanca mermisiyle gözüm artık görmüyor ve ayrıca goz rengın lacıvert gibi ve surekli kanlı geçirmiş olduğum ameliyatta damarım kesilmiş şuan 20 yaşındayım kök hücre tedavisi diye birşey duydum acaba bu benim görmemi eski haline getirirmi yada tedavileri varmıdır ?

  Prof. Dr. Hakan Özdemir Cevapladı:

  Kök hücre tedavisi ile ilgili çok şey yazılıp, söylenebilir. Günlük pratikte karşılaştığım hastalarımın da en çok sordukları sorulardan biri. Olayın teknik detaylarına girip sizleri sıkmak istemem. Basit olarak bilmeniz gerekenler şunlar:
  1. Günümüzde kök hücre tedavisi çok sınırlı sayıda özel hastalıkta DENEYSEL amaçlı kullanılmaktadır. Bu gruba giren ve başarılı olan tedavilerde bile elde edilen neticeler çok çok sınırlıdır.
  2. Bu konuda önümüzdeki yıllarda elde edilebilecek başarılı sonuçlarla belki bugün tedavi edilemeyen bazı hastalıkları tedavi edebilir hale geleceğiz.
  Ben de retina hastalıkları ile uğraşan bir hekim olarak bu tedavi yaklaşımlarını (kök hücre, gen tedavisi, mikroçip uygulaması) çok yakından takip ediyorum. Size net olarak şunu söyleyebilirim. Sizin gibi yüzlerce hastayı görüyoruz. Ancak günümüzde bu tip olgularda sizin anladığınız manada görmeyi sağlayacak dünyanın hiç bir yerinde tedavi yaklaşımı yok.