mrhb

  Rabia Koç Sordu:

  mrhb eşimle sağlıklı düzgün bi iletişim kurmak için ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım tşk ederim.

  Uzm. Julide Çelikkol Suner Cevapladı:

  Merhaba Rabia Hanım,

  Şu anda Doktoramcam web sitesinden kontrol ettim, siz geçen hafta yazıştığımız danışanımızsınız. Bu sebeple, ne demek istediğinizi daha net tahmin ediyorum.

  Eşinizle daha düzgün bir iletişim kurmak için size önerim, öncelikle eşinizi dinleyin. Sabırla... Bırakın anlatsın, içini döksün. Konuşabildiği zaman, aynı zamanda algıları açılmaya başlar.

  Onu anlamaya çalışın. Kendinizi onun yerine koyup, içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışın. Anlayabildiğiniz hususlar olursa, onu anladığınızı, neler hissettiğini tahmin edebildiğinizi belirtin. Örneğin, " Seni anlıyorum, kendini ................. hissediyorsun." diyebilirsiniz. Bu mesaj, onun anlaşılabilir olduğunu hissetmesini, hem kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır hem de iletişim algılarını daha da açacaktır.

  Daha sonra, yavaş yavaş, tatlı tatlı, parça parça, kendi hislerinizi, düşüncelerinizi, fikirlerinizi ona iletebilirsiniz. Ama, emir verir gibi veya baskı yapar gibi değil. Eleştirmeden, hesap sormadan. " Neden, böyle yaptın veya neden böyle yapmadın ? " gibi cümleler kullanmadan yapmaya çalışın.

  " Acaba, şöyle yapsan olur mu ? ", " Benim aklıma bir fikir geldi." gibi cümleler kullanarak ona destek olabilirsiniz.

  Ve tabii, bütün bu konuşmaları yaparken de yalnız olduğunuz zamanları tercih edin.

  Eşiniz konuşmak istemediği zaman ise zorlamayın. Bırakın, kendiliğinden çözülsün, sizinle anlatsın.

  Bu arada, sormak ayıp olmaz ise nerede yaşıyorsunuz ve eşiniz nasıl bir iş arıyor ?

  Saygılarımla,