oğlumun davranışı

  Mehtap Demir Sordu:

  hocam bu sitede en çok soruyu en soruyorum sanırım sizde bıkmadan cvp veriyorsunuz cok tesekkür ederim.sayenizde tek basına cocuk büyütmenin zorluklarını biraz olsun atlatıyorsunuz.oğlum 17 aylık.gecen gün bir arkadasım geldi kızı oğlumdan 1,5 ay büyük basta iyi anlastılar gibi ama kız sonra oğlumu hırpalamaya basladı itttirdi kolunu sıktı oğlum hiç tepki vermedi kız itince oğlum ağladı elinden oyuncaklarnı aldı oğlum almayı denedi basaramadı kız bağırmaya basladı oğlum ağladı ve korktu bir süre sonra kız yeniden oğluma satasmaya basladı fakat oğlum hiç tepki vermeyen o çocuk kıza öyle bir saldırdıki suratını bastan asağıya cizdi ve sonrasındada yanına yaklasmasına izin vermedi fakat benim rahatsız olduğum nokta banada ve cevresindekilerede saldırmaya etrafa zarar vermeye basladı sakinleştirmek çokk güç oldu gerçekten gözlüğümü bile alıp parçaladı oğlumun verdiği bu tepki acaba normalmi?

  Uzm. Ped. İlkbahar Emine Eraslan Cevapladı:

   
   Bana göre anlatdıklarınız normal her iki çocuğunuzun davranışlarıda normel. Aslında biz yetişkinlerde böyle davranırız. Fiziksel itmeyiz_saldırmayız ama aynı tepkileri farklı biçimde veririz. İşte çocuklarda böyle davranarak büyümeyi öğreniyorlar.
  İki çocuk kendi arasında kavga etme- itme. vs... olduğunda büyükler karışmamalı ama fiziksel olarak iş büyürse karışabilirsiniz. Taraf tutmadan ortadan olaya girmelisiniz. Örneğin: bir oyuncğı paylaşamadıllar. Haklı olan tarafa vermiyorsunuz. oyuncğı alıp kladırıyorsunuz.
  Siz büyüklere saldırma- vurma - itme gibi davranışlarına müsaade ederseniz, oğlunuz bu davranışı doğru olarak öğrenip, kaydedecek ve haklı olarak kızdığında herkese vurabilirim davranışını siz misaade ettiğiniz için doğru olarak öğretmiş olacaksınız.
  Butür davranışlarında, onun dikkatini dağıtabilirsiniz. bu yaşlarda hızla dikkatleri dağıtılır, onu unuturlar...
                                                            selamlar