süt alerjisi

  Goncagül Kızılaslan Sordu:

  Dr. Bey Merhaba, 4 aylık 36 haftalıkken normal yolla 46 cm boy ve 2,900 gr. Kilo ile dünyaya gelen bir kızım var. Şu anda 59 cm. boy ve 5.600 gr. kiloya sahip. Kızım doğduğu günden 2,5 ay olana kadar oldukça huzursuz ve gazlı idi. Yaklaşık 40 günlükten bu yana da altın sarısı olan kaka birden yumurta akı kıvamında yoğun mukuslu ve kötü kokulu olmaya başladı. Drumuz dışkıda gizli kan, redüktan madde, amip antijeni, kültür, rotavirüs ve ademovirüs baktırmamızı istedi. Bu testlerden yalnızca ademovirüs pozitif çıktı. (Bu testi 2,5 aylıkken yaptırdık.) 3. Ay kontrolüne gittiğimizde kakanın durumunda düzelme olmadığından drumuz süt ve süt ürünleri, bütün kabuklu yemişler, yumurta, dana eti, turunçgil, tahin, dut pekmezi gibi gıdaları kesmemi söyledi. 15 gün bu diyeti yaptım ve kakada düzelme olmadı üstelik kötü moralle birlikte sütüm de azaldı. Her altını açmamda hüsrana uğruyordum. Sonra bir gastroentrologa gittik. Diyeti bırakmamı istedi. Bizden kalprotektin ve tekrar mikrobiyoloji baktırmamızı istedi. Kalprotektin 136, lökosit 3-5 çıktı. 1 ay bekle kakada düzelme olmazsa kolonoskopi yapalım dedi. Bebeğimde kusma yok, ishal yok, kabızlık yok, karın ağrısı yok yalnızca sarı beyaz tanenli fakat mukuslu bir kakası var. Ben bu kolonoskopi işine yanaşmalı mıyım? Ne yapacağımı bilemiyorum. Çok ufak doğdu. İlk aydan sonra 750, 600 ve 500’er gram kilolar aldı. Gerçi 5. Ayda kilosunun 2 katına ulaşmış olacak ama bir alerjiden kaynaklı mı bu kilo alımlarının yavaşlaması?? Lütfen yorum yaparsanız sevinirim.

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Bebeğinizin  boyu  da  çok  uzun  değil  ama  normal,  bu  kilo  da  bu  boydaki bebeğe  normal.  Benim  kızım  olsa  biraz  daha  beklerdim. Birkaç  ay  sonra  Kalprotektini  tekrar  ederdim.
  İlk 3-4 ay  sümüklü  kak  zaten  normal  bir  durum,  dışkıda  bol  lökosit  bile  çıkaBİLİR,  ÇOCUK  İYİSE  HİÇBİR  ANLAMI  YOK. 
  Şu  makalemi  bir  okuyun  lütfen

  Eyvah Bebeğimin Kakası İltihaplı | Makale | Doktor Amcam