tortikolis

    RAMADAN DURMAZ Sordu:

    Merhaba hocam 40 günlük iken bebeğimizin sağ boynunda sertlik olduğunu farkettik ve gittiğimiz doktorun istediği ultrasyon sonucu: Sağ SKM kası AP çapı 14 mm ölçülmüş olup artmıştır. sol SKM doğal olup kas kalınlığı 5,5 mm dir ve normaldir.izlenimi yapıldı.bunun akabinde fizik tedavisine başladık 2 ay sonra yapılan kontrolde ultrason sonucu sağ SKM 15 mm sol SKM 4,2 mm tetkiki yapıldı. :((
    Egzersizleri sağa yönüne doğru yaptırırken sol kasımız da deri tahrişi meydana geldi. Kafasını sola hareket 90 derece, sağa hareket 60 derece döndürebiliyor. Eğer biz zorlarsak kafasını sağa 90 derece döndürebiliyoruz. Hareketlerimiz çift yönlü mü olmalı ? Bu arada kafasına çok müdahale ettiğimiz için egzersizlerinin beynine bir zararı olur mu ? ilginiz için teşekkürler.

    Yrd. Doç. Dr. Gönül Acar Cevapladı:

    Bebeğinizin egzersizleri tek taraflı olmalı. Kitle üzerine masaj yaparken badem yağı kullanırsanız deri tahriş olmaz. yapılan egzersizleri size öğreten fizyoterapist güvenli pozisyon ve açıları size gösterecektir. boyun egzersizleri kasın uzamasına yardımcı olmak için yapılır. Bu nedenle beyin gelişimi ile ilgili zarar yaratmanız olası değildir.