tortikollis

    Zekiye Yildiz Sordu:

    merhaba.bebegim su an 7.5 aylık 4,5 aylıkken boynnu yana yatırdığından dolayı ultrason çektirdiğimizde bilateral skm kas kalınlık ve ekoları stratürleri normaldir.asimetrik kalınlaşma intramusküler hematom saptanmadı.sagda üst jügülerde normalden büyük lenf nodu izlenmiştir. diyordu bunun üzerine 5-6 doktora gösterdiğimde sag dan oyuncaklarını verin dedin egzersixze gerek yok dediler.ama bugünkü kendi cabalarımla çektirdiğim ultrasonda sağsa scm kası orta kesimde 5.2 mm distal kesimde 3.3 mm ve proksimal kesimde 3.9 mm ölçüldü.
    solda scm kası orta kesimde 5.9 mm proksimal kesimde 4.5 mm ve distal kesi,mde 4.4 mm ölçüldü.her iki servikal zincirde büyüğü sag submandibular alanda yaklşık 16×7 mm boyutlarına ulşan birkaç adet reaktif görünümlü lenf nodu vardır diyor.şimdi ben bu durumda napmalıyım tedavısı varmıdır .çok üzülüyorum bu duruma.

    Yrd. Doç. Dr. Gönül Acar Cevapladı:

    Tortikoliste ultrason sonuçları kadar klinik de önemlidir.Bu nedenle boyun hareketleri ve simetriye de bakmak gerekir. [email protected] adresine önden ve arkadan çekilmiş birkaç resmini yollayabilir misiniz.?