tuvale eğitimi

  Sabiha Öztürk Köksalan Sordu:

  Merhaba Anıl bey,
  Kızıma 1 aydır tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum ama hala hiç bir ilerleme kaydedemedik. Hatta geri bile gidiyoruz:(.
  Önceden gece uykusuna gittiğimizde uyumadan mutlaka çiş derdi(bez varken) klozete oturturdum ve çişini yapardı. Gün içerisinde de gündüz uykusuda dahil 3-4 saat bezinin kuru olduğu çok olurdu.
  Büyük tuvaletinide 1,5 yaşından beri hep klozete yapardı( şu an 22 aylık)
  Fakat tuvalet eğitimine başladığımızdan beri bunların hiç birini yapmamaya başladı. İlk iki hata hiç bez bağlamadım. ama uykusunda okadar çok çiş yapmaya başladıki( bu gündüz 1,5 – 2 saatlık uykularda dahil) artık uyuduktan sonra bez bağlıyorum. Tam altına yaparken çiş diyor ve başlıyor yapmaya bazan uzulüyor ve çok ağlıyor bazen hiçbirşey olmamış gibi devam ediyor. Çok nadir olsada çişini söylüyor ama bu bu bir ayda 20 defa olmamıştır. Sadece dün akşam üst üste 3 kere söyledi ve hem çişini hemde büyük tuvaletini yaptı. Çok sevindik ödüllendirdik falan ama bugün yine söylemeye devam ediyor.
  çişin varmı dediğimizde yoooookkk diye bağırıyor ve arkasından 5 dakika sonra altına yapıyor.
  Sizce nasıl bir yol izlemem gerekli? başlamakta acelemi etmişim?
  Tekrar bez bağlamaya başlasamda çocuğumun kendine güveninimi zedelerim?
  Ne yapabileceğimi bilmiyorum ve sizlerden yardım istiyorum? Şimdiden çok teşekkürler

  Uzm. Dr. Anıl Yeşildal Cevapladı:

  Çocuğunuz  buna  henüz hazır  olmayabilir  daha  çok  küçük  bu  konuyu  biraz  ertelemek  en  doğrusu  olacak.  sonradan  bozulma  olduysa  psikoloijk  sorunlar  olabilir,  ortam  değişikliği,  sosyal-ailevi  değişiklikler,  yeni  kardeş,  ailede  birini  ölümün  v.s. Şu  yazılar  size  yardımcı  olabilir. 

  TUVALET EĞİTİMİ İÇİN İPUÇLARI

  Tuvalet Eğitimi