tuvalet eğitimi

  Sabiha Öztürk Köksalan Sordu:

  Merhaba Duygu hanım,
  Kızım şuan 22 aylık ve biz bir aydır bezi çıkardık, ama buna bir türlü ilerleme gösteremedik, hatta herşey daha da kötüye gitmeye başladı:(. 18. ayından beri büyük tuvaletini klozete yapan çocuk şimdi kiloduna yapıyor. cişinide tam yaparken söylüyor.
  Gündüz uykularından kuru kalkardı şimdi 1.5 – 2 saatlık uykuda iki defa altına yapıyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, artık uykusundan altını bezliyorum 🙁 hiç istememe me rağmen yoksa uykusu çok bölünüyor.
  Önceden klozete severek otururdu şimdi çoğunlukla oturmak istemiyor. yoooookkkk diye bağırıp ağlıyor kendini kaldırmaya çalışıyor. Kaldırdığında da en fazla yarım saat içinde altına yapıyor. Bu seferde bu yüzden ağlıyor. Bu zamana kadar hiç kızmamıştım ama bugün dayanamadım kızdım bıraz.
  Ne yapmam gerekli tekrar beze geri dönmek istemiyorum sonrasında çok daha zor olur diyorlar. Birde zaten ablalar bez bağlamaz bebekler bağlar bez diye anlattım ve hep o şekilde konuştuk, şimdi beze geri dönüş yaparsam kızımın özgüvenini zedelermiyim? Bana bir çözüm yolu bulursanız çok sevinirim, nerede yanlış yaptım erken mi başladım bundan sonra ne yapabilirim?
  Şimdiden çok teşekkürler

  Uzm. Dr. Duygu Gür Ünal Cevapladı:

  Çocuğunuz  belki de buna daha hazır  olmayabilir  daha  çok  küçük  bu  konuyu  biraz  ertelemeyi düşünebilirsiniz.  Sonradan  bozulma  olduysa  psikoloijk  sorunlar  olabilir,  ortam  değişikliği,  sosyal-ailevi  değişiklikler,  yeni  kardeş,  ailede  birini  ölümün  v.s. Şu  yazılar  size  yardımcı  olabilir. Eğer  hazır  değilse  tekrara bezae  dönemek  çok  sorun  olmayacaktır.  ancak  bunu  konu  etmeyin

  TUVALET EĞİTİMİ İÇİN İPUÇLARI

  Tuvalet Eğitimi