uyku sorunu

  Cem Ecevitoglu Sordu:

  Sayin Mine Hanim,

  7 yasinda bir oglum var. Annesiyle bosanali 2 sene oldu. Bir hafta bende bir hafta annesinde kaliyor ve Finlandiyada yasiyoruz.

  Kendisi uykuya dalmakta gucluk cekiyor. Ve annesi bu konuda cok kati kurallar koyuyor. Ornek; Sabah 7:00 a kadar tuvalete gitmesi yasak.
  Annesi bunu kullandigini soyluyor.
  (Annesinin bir erkek arkadasi var. Oglum Can Annesi ile daha oncede diyalog sorunlari yasadi. Hep cok sinirli oldugunu ve irtibat kuramadigini soyluyor.)
  -Ben biraz gec yatirdim dun aksam. Kendisi uykuya daldi fakat gece 4 gibi uyandi. Yanina gidip biraz sakinlestirdim. Uyudugunu dusundum kendi yatagima dondum ama tekrar uyandi.
  Sonra gozledim. Uykusu var daliyor fakat bir anda sanki birsey durtuyor ve gozunu aciyor.
  Sonunda durumu anlamak icin odaya bir yer yatagi koydum vey anima cagirdim. Gelir gelmez daldi.

  Gece teroru ile benzesse de bana cok uyumlu gelmedi.

  Bu kouda fikrinizi belirtirseniz cok sevinirim.

  Saygilarimla,
  Cem Ecevitoglu

  Uzm. Psk. Mine Çelik Nanecik Cevapladı:

  Merhaba, anne babanın ayrı olması çocuğun yaşamında travmatik bir durumdur ve bu sürece adapte olması vakit alır. Sabırlı olmak, umut verici davranmamak (tekrar biraraya geleceğinize yönelik düşüncelere kapılmamalı) çocuk ayrı olmanızı kendisine bağlıyo kendini suçluyo olabilir eğer öyleyse yetişkinlerin bazen anlaşamadıklarını ve ayrı yaşadıklarınıbu durumun onunla ilgili olmadığını ne olursa olsun ikinizinde çok sevdiğinizi söylemeniz ve bunu davranış olarak göstermeniz ( örneğin kucaklamak, ilgilenmek, vakit geçirnek ama birşey satın almak, hediyelere boğmak, her dediğini yapmak değil) sağlıklı olacaktır. Düzenin oluşturulması, sınıeların çizilmesi için kurallar konmalı ve uygulanmalıdır. Bu kurallarda eski eşinizle hem fikir olmanızı öneririm. Yani biriniz evet derken biriniz hayır dememelidir. Bu süreçte mutlaka uzman desteği öneririm. Sağlıklı günler dilerim. Mine Çelik Nanecik Psikolojik Danışman