Sorunlu Davranışlar

Sorunlu Davranışlar

Ne kadar dikkat etsek, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışsak da çocuk büyütürken, bazen ne yazık ki hoşunuza gitmeyen bazı sorunlu davranışlar ortaya çıkabilmektedir. Parmak emme, tırnak yeme, alt ıslatma ve uyku sorunları gibi aklınıza takılan birçok konu hakkında uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış, Sorunlu Davranışlar  kategorisindeki Makale ve videolardan faydalanabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

44 aylık kızımı uyutmakta çok zorlanıyoruz…

Soru:
Merhaba 44 aylık bir kızım var .Ben çalışan bir anneyim .Kızımın akşam oldumu uyumak istememe gibir bir sorunu var her gece saat 2 veya 3 ten önce uykuya dalamıyor . Uyku saatin geldi dediğimizde sürekli ağlıyor bağırıyor uyumamak için bahaneler üretiyor eşim de bende bu konu yüzünden çok sorun yaşıyoruz .Her gece 2 veya üçte uyuyup sabah 6 da kalkmak çok büyük sıkıntı yaratıyor hayatımızda . kızımın düzenli erken uyuması için neler yapmalıyım . Hem kendine, hem de bu konuda bize eziyet etmektedir.

Cevap:

Kızınızın uyku saatleri kaymış. Uykusunu yavaş yavaş geceye doğru çekmelisiniz. Geç yattığı için sabah da geç kalkıyordur.
Sabahları yarım saat erken uyandırın. Gündüz açık alanda uzun yürüyüşler yapın, bisiklete binsin, skuter kullansın. Gündüz vücudunu kullanırsa gece daha rahat uyur. Kış aylarında evde daha uzun sürelerle kalıyoruz. Artık havalar ısınıyor, günler de uzayacak. Dışarıda daha çok vakit geçirmelisiniz.

Oğlum 18 aylık ve banyodan halen çok korkuyor…

Soru:
Oğlum 18 aylık ve banyodan halen çok korkuyor. 1 kişinin yıkayabilmesi imkansız. Ayrıca her türlü oyun ve oyuncak denendi ama yok çok ağlıyor banyo yapacağını anlayınca etinden et koparıyorlar sanki. Bu durum aile arasında gerginliğe de neden olmakta. Neden olabilir ya da ne yapabiliriz. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap:

Siz sakin kalın, ona bir kez açıklama yapın. Sonra ikna etmeye çalışmayın. Bu konudan hiç söz etmeyin, hızla yıkayıp bitirin. Herhangi bir şekilde korkmuştur. Çocuklar neden korktuklarını anlatamadıkları için ağlarlar. Biz büyükler de çocuklarımızı yıkarız. Bazen başını yıkamayın, sadece vücudunu yıkayın. Çocuklar en çok yüzlerinin yıkanmasından hoşlanmıyorlar. Evde suyla oynatın. Küveti, lavaboyu, leğeni suyla doldurun, oyuncak atın, siz de beraber oynayın.
Oyun esnasında banyo’dan bahsetmeyin, sadece oynayın.

Oğlum 3,5 yaşında, araba dışında birşeyle oynamıyor, başka hayali yok…

Soru:
Oğlum 3,5 yaşında, 2 ay önce okula başladı, okula severek gidiyor ve mutlu görünüyor. Konuşması ve tuvalet alışkanlığıyla ilgili bir sıkıntısı yok. Size okuldaki öğretmenlerinin de dikkatini çeken bir konuyla ilgili danışmak istiyorum. Oğlumun arabalara karşı aşırı ilgigisi var. Son zamanlarda farklı oyuncaklarla ilgilenmeye başladıysa da, hayal dünyası araba otopark vs ile sınırlı kalıyor. Ona yöneltilen sorulara genelde içinde araba geçen cevaplar veriyor. Örneğin; Seni ne kzıdırır arabamın alınması, ne sevindirir yeni arabam olması, cizdiği resimde ne olduğunu sorunca arabaların geçmesi için bir yol, dinazorlu mu balık lı mı puzzle alalım? arabalı olanı isterim... Ben onunla birebir ilgilenip yönlendirdiğimde oyun hamurları puzzle eşleştirme kartları vesaire ilgisini çekiyor ama yalnız kaldığı anda arabalarıyla ilgileniyor. Ona bırakıldığında tek tercihi araba. Hayal dünyasının da arabalarla sınırlı kaldığını görüyorum Hayal dünyasını canlandırmak için nesnelere farklı benzetmeyeler yapmaya çalışıyorum onu da bişeyler üretmesi için yönlendiriyorum ama onun aklında hep araba ya da arabayla ilişkili bişeyler var. Bu konuda takıntılı bir durumu olduğunu düşünmeye başladım.

Cevap:

Haklısınız bence de arabalar takıntı olmuş. Evdeki oyuncak arabaların sayısını azaltarak kaldırın. Okulla işbirliği yapabilirseniz okuldaki arabaların sayısını azaltabilir veya kısa süre için kaldırabilirler. Oğlunuz arabalarla ilgili konuştuğunda, cevap verdiğinde duymamazlıktan gelin. Arabalarla ilgili siz hiç bir şey söylemeyin, konuyu değiştirin.
Siz farkında olmayarak bu konuya yatırım yapmışsınızdır: Araba istedikçe ona almışsınızdır, araba lafı geçtiğinde uzun uzun konuşup açıklamışsınızdır. Bu yaş çocuklarında takıntılar normaldir.Onun ne yaptığı önemli değildir, sizin ne yaptığınız önemlidir. Televizyon, özellikle arabalarla ilgili hiç bir çizgi film veya film bu sıra seyretmesin.

20 aylık oğlumda ısırma olayı var, bunu oğluma nasıl anlatabilirim?

Soru:
20 aylık oğlumda ısırma olayı var, bunu oğluma nasıl anlatabilirim?

Cevap:

Anlatmanız çok işe yaramaz. Önemli olan davranışlarınız. O anda siz ne yapıyorsunuz?
Mümkünse ısırmasına izin vermeyin. His ettiğiniz anda engelleyin: Kendinizden biraz uzaklaştırın ve HAYIR diyerek bir kez açıklayın. İkinci kez açıklama YOK. Dikkatini dağıtın, Başka şeye odaklayın. Bu yaşlarda çocukların dikkatleri kolayca dağıtılabilir.
Gene de siz fark etmeden ısırdı, o zaman hemen ilişkiyi kesin: Usulca bırakıp başka odaya geçin, mesela tuvaletim var diyin, odadan çıkın.

Oğlum 34 aylık, son zamanlarda gece uykularından ağlayarak uyanıyor. Ve uyandığında cok sinirli oluyor….

Soru:
Oğlum 34 aylık, son zamanlarda gece uykularından ağlayarak uyanıyor. Ve uyandığında cok sinirli oluyor. Ben yanına gidip sakinleştirmeye çalışıyorum beni tanıyor(yani uyanık oluyor) kucağıma alıyorum, sarılıyorum, tam sakinleşti derken yaptığım birşeye(başını okşama,gözyaşını silme gibi) sinirlenip tekrar ağlamaya başlıyor. Sürekli ağladığı için tuvaletini kaçırıyor, o an onu tuvalete götüremiyorum, kaçırdığı için daha çok sinirleniyor, yanında oturma, dokunma, içeri gitme ne yapsam olmuyor. 20 dk sonra sakinleşiyor. Bu kabus geceler genelde başka bir çocukla gün içinde paylaşamama, oynayamama sorunu yaşadığında oluyor. Çok sevdiği sürekli görüşmek istediği arkadaşları kuzenleri var, ama ne zaman bir araya gelsek gecesinde bu sorunu yaşıyoruz. Bu ay yarım gün okula başladı. Ancak bu durum okula başlamasından önce de vardı. Sizde onu bir süre cocuklu ortamdan uzak mı tutmalıyım. Çocuklarla anlaşamama sorunu yaşadığında müdahale etmeli miyim?

Cevap:

Gece terörünü tarif ediyorsunuz. Gece teröründe çocuklar korkarak veya ağlayarak uyanırlar. Huzursuzdurlar. Ne uyanık, ne de uykudadırlar. 2-3 dakika ile 20 dakika arası sürer. 20 dakikayı geçmez. Sonra da hiç bir şey olmamış gibi pat diye uyurlar.
Yapmanız gerekenler:
1. Sakin kalın, huzurlu olun. En ufak panik haliniz bu süreyi uzatacaktır. Çocuğu gezdirmeyin, uykusunu iyice açmayın.
2. Çocuklar gündüz bir sorunu hal edemediklerinde gece uyku sorunu karşımıza çıkar. Çocuğunuzu çocuklarla görüştürmelisiniz. Çocuğunuz ana okuluna devam etmeli. Yaşıtları ile bir sorunu var, ve çözemiyor.
3. Sorunun üstesinden gelmesinin tek yolu yaşıtları ile bir arada olarak, yaşayarak öğrenmesidir.
4. Okuldaki öğretmeni ile sürekli ve yakın işbirliği içinde olmalısınız.

8 yaşında oğlumun sürekli elleriyle oynaması beni endişelendiriyor, bu normal mi? 

Soru:
 Anladığım kadarıyla elleriyle oynaması takıntıya dönüşmüş. Spor yapmalı, hafta sonları düzenli spora gitmeli, özellikle de futbol-basketbol gibi grup sporlarını öneririm. Resim kursu, sanatsal faaliyetler, satranç gibi, etkinlikler de öneririm. Dikkatini doğru kullanması için spor ve/veya bir etkinliğe göndermelisiniz. Ekran (TV, cep tel, aypet...vs) hayatında olmamalı veya çok az olmalı, çünkü ekran takıntıları arttırır. Çok çocuklu ortamlarda olmalı.

Cevap:Doktoramcam.com

Menu