Astım

Astım

Astım genellikle alerjik bir hastalık, aynı zamanda bir akciğer hastalığıdır. Sitemizde bu konuda çok fazla içerik bulunduğu için direk bu konuyla ilgilenenlerin alerji bölümünde kaybolmasını istemedik, bu nedenle astım için ayrı bir kategori de oluşturduk. Astımın teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır? Astım riski kimlerde yüksektir, astım krizini tetikleyen ajanlar nelerdir veya ev tozu alerjisinde ne gibi önlemler alabiliriz? Astımlı çocuklar spor yapabilir mi, astımlı çocukların ailelerine ne gibi öneriler sunabiliriz?
…gibi aklınıza gelen birçok sorunun cevabına Astım kategorimizden ulaşabiliriz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Astım nasıl tedavi edilir?

Soru:
Astım nasıl tedavi edilir?

Cevap:

Astım tanısı konulmuşsa yaş ve şikayetlerin ciddiyetine göre tedavi verilmektedir. Astım tedavisinde öncelikle neye alerjiniz saptanmışsa o alerjenden kaçınılmalıdır. Ev tozu akarlarına karşı alerji varsa ev tozu akarlarına karşı önlemler alınmalıdır. İlaç tedavisi astıma bağlı gelişen şikayetleri düzelten ve şikayetlerin tekrarlamasını önleyen 2 farklı gruptadır. Astımda tedavinin amacı astım belirtilerini kontrol altına almaktır. Astım tedavisinin diğer önemli ayağı ise alerji aşısıdır. Alerji aşıları da astıma neden olan alerjilere karşı bağışıklığı kuvvetlendirerek çocukların akciğerlerinde ve burunlarında hasar oluşturmasını engellemektir.

Astımdan tamamen kurtulmak mümkün müdür?

Soru:
Astımdan tamamen kurtulmak mümkün müdür?

Cevap:

Astımı vücudumuzdan tamamen silmek kurtulmak günümüzde mümkün değildir. Ancak uygun tedavi ile astım belirtileri kontrol altına alınabilmekte ve diğer çocuklarla aynı şekilde hayat kalitesi sağlanabilmektedir.

Astım tedavisinde kullanılan kortizonun zararı var mıdır?

Soru:
Astım tedavisinde kullanılan kortizonun zararı var mıdır?

Cevap:

Astım tedavisinde iek seçilecek ilaçlardan birisi de nefes yoluyla alınan kortizon içeren ilaçalrdır. Bu ilaçlar çocuğun yaşına uygun, doğru doz ve sürede kullanılması halinde önemli bir zararı görülmediği yapılan çalışmalarda ortaya çıkartılmıştır. Belki akranlarına göre boy biraz daha geç uzayabilir ancak çocuğun ulaşacağı boyda önemli bir değişiklik yapmaz.

Çocuğum astım olabilir mi?

Soru:
31 aylık, sürekli geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, hırıltılı nefes alma ve özellikle gece ve sabahları şiddetli öksürüğü oluyor. Ciğerleri kotrol edildi, geniz eti filmi çekildi ve kan da alerji testi yapıldı. Tüm testleri temiz çıktı, en son kbb uzmanımız singulair verdi 28 gün bu ilacı kullandık, öksürüğü ve hırıltısı biraz azalmıştı fakat ilaç bittikten takribi 10 gün sonra yine geniz akıntısı, hırıltı ve öksürük başladı. Hastalığına tanı konmadı. Bu hırıltının ve öksürüğün nedeni ne olabilir, sizce ilaca devam etmelimiyiz, farklı testler mi uygulanmalı?

Cevap:

Söylediğiniz şikayetler alerji belirtisi olabilir, çocuğu görmeden gerekli test ve incelemleri yapmadan kesin bilemeyiz, ancak alerjik astım olma ihtimali vardır. Kanda çıkmasa bile alerjiden şüphelenilebilir, ciltten test yapılmasını öneriririz herzaman. KBB uzmanına değil, çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Eveyt singulair alerjide kullanılan bir ilaçtır, ancak önceikle hastalık tam olarak teşhis edilmeli ve ilaç ondan sonra kullanılmaya başlanmalıdır.Doktoramcam.com

Menu