Calpol Neden Öldürsün ki?

Calpol Neden Öldürsün ki?

Sayın Sabah  gazetesi yetkilileri  bir  uzman  olarak  28.  Mart  tarihli  gazetenizdeki  haberi  görünce  dehşete  kapıldım. Siz  gazeteci  olarak  toplumsal  bir  görev  yapıyorsunuz, insanları  bu  kadar  bu  şekilde  endişelendirmeye  hakkınız  yok.





Bir  bilene danışmadan,  yabancı  gazetedeki  bir  haberi  araştırmadan  birebir  kopya  etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bir  kere  İngiltere’deki  Calpol  bakalım  bizdeki  Calpol  ile  aynı  mı? Tam  ismi  başka  bir  gazetede  resmini  gördüğüm  kadarıyla  “Calpol plus mix” …Yani  muhtemelen  Parasetamol  dışında    grip  için başka dekonjestan  türü ya  da  antihistaminik  türü  maddeler  içeriyor. Sonuç  olarak  direk  müstahzar  suçalyamazsınız,  buna  karalama  denir. Bizdeki  Calpol sadece  120  mg  Parasetamol  içerir,  ve  uygun  dozda  ve  sıklıkta  kullanıldığında  hiçbir  zararı  olmayan  bilinen  en  masum  ateş  düşürücü ve  ağrı  kesici  ilaçtır,  1  günlük  yenidoğan  bir  bebeğe  bile, kilosuna  göre  uygun  dozda  verebilirsiniz.  Kendi  haberinizi  aşağıya  kopyaladım.  1.  satır  ile  son  satırdaki yazılar tam  bir  çelişki,  en  azından  Türkiye  için. “Calpol  öldürüyor,  ama  yetkililer  bebeklere  Parasetamol  öneriyorlar”,  yahu  Calpol’ün  içinde  de  sadece  Parasetamol  var.  Bize  ne  İngiletere’deki  içeriğini  bilmediğimiz  Calpolden.



Ayrıca piyasadaki birçok grip ilacı da hep  suçlanır,  sebebine  gelince  içlerinde  bulunan  Psödoefedrin  ve  Fenilefrin  türü  dekonjestan  maddeler,  bunlar  bir  zamanlar  Amerika’da  zayıflama  amacıyla  çok  çok  yüksek  dozlarda doktor  tavsiyesi  dışında  kullanıldı ve  bazı  insanlar  kalp  kirizinden  öldü. Hadi  bakalım  bu  sefer  grip  ilaçları  öldürüyor diye  haberler.

Sonuç  olarak bu  ilaçların  çoğu  öldürüyorsa  da  bilinçsizce  yüksek  dozda  ve  aşırı  sık  kullanıldığı  için  öldürür.  Normal dozunda kullanıldığında  bir  sorun  olmaz.   Sizden  ricam  toplumsal  görev  bilinciyle  buradaki  bilgilerle  halkı  rahatlatacak  bir  yazı  yazmanız  ve  en  kısa  zamanda  yayınlamanızdır.

28.Mart Sabah  Gazetesinin  haberi:

İngiltere, aralarında Benylin ve Calpol gibi çok satan ilaçların da bulunduğu iki yaşın altındaki çocuklara verilen 100’den fazla öksürük ve soğuk algınlığı ilacını yan etkileri nedeniyle piyasadan çekme kararı aldı. Daily Mail gazetesinin haberine göre, İlaç Komisyonu ülkede 5 çocuğun ölmesi ve 100’den fazla ilaca bağlı yan etkinin görülmesi üzerine böyle bir karar aldı. Dünden itibaren ilaçların iki yaşın altındaki çocuklara satışına kesin yasak getirildi. Bu yaşın üzerindeki çocuklara ise ancak reçeteyle verilebilecek. Özellikle ilaçlarda yıllardır kullanılan 12 ayrı maddeye dikkat çeken yetkililer, ailelere de bebekleri için parasetamol veya ibuprofen gibi ateş düşürücüler kullanmalarını tavsiye etti.





Doktor Amcam Üyeleri Ne Diyor?
0 Yorum

Yorum Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.



Doktoramcam.com

Menu