Çocuk Cerrahisi

Çocuk Cerrahisi

Çocuklar erişkinlerin ufak bir modeli değildir. Bu sebeple çocuklarla ilgili cerrahi girişimlerin, bu konuda özel eğitim almış kişiler tarafından, yani çocuk cerrahları tarafından yapılması gereklidir. Çocuk Cerrahisi kategorimizde çocuklarda kasık fıtığı, göbek fıtığı, inmemiş testis, peygamber sünneti – hipospadias, apandisit veya çoğunluğu Müslüman bir toplum olan ülkemizde sıkça yapılan sünnet ve daha birçok konuda detaylı bilgiye ulaşmak için uzmanlarımızca özenle hazırlanmış makale ve videolarımızı ziyaret edebilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Tırnak batması çekmeden tedavi olmaz mı?

Soru:
1 yaşına yeni girmiş bir kızım var ve ayak baş parmaklarında tırnak batması var doktora götürdük çekilmesi lazım dedi, acaba başka bir tedavisi var mı, ya da çekim işlemi nasıl olacak, tırnağın tamamının mı çekilmesi lazım?

Cevap:

Tirnak batması genellikle çekilerek tedavi edilir, ancak bazi cildiye uzmanları, çocuk doktorları çekmeden de bazı tedaviler deneyebliyorlar, isterseniniz bir danışabilirsiniz.

5,5 aylık oğlum lokal anestezi ile sünnet olabilir mi?

Soru:
Oğlum şu an 5,5 aylık, sünnet ettirmek istiyoruz. Videolarınızı izledik, sanırım genel anestezi ile yapıyorsunuz, lokal anestezi ile sünnet ettirebilir miyiz, bir sakıncası var mı?

Cevap:

2 aydan sonra bebeklerin ağrı duyma hissi, artık normal erişkin insan gibi oluyor. Hem bu sebepten, hem de bebeğin konforu ve işleminin daha düzgün olması açısından biz genel anestezi altında yapıyoruz, doğru yapılması gereken şekil budur. Ama ülkemizde her yaşta lokal anestezi ile sünnet yapan yerler hala var , isterseniz oralara danışabilirsiniz

Oğlumun makat bölgesinin üstünde gamze şeklinde bir çukurluk var…

Soru:
9 günlük oğlumun makat bölgesinin üstünde gamze şeklinde bir çukurluk var ve doktorumuz MR istedi, ama daha küçük olduğundan 1.5-2 ayına kadar bekleyin dedi. Biz bu arada USG çektirdik vesonucu : Sakral bölgeye yapılan yüzeyel doku US'de; fistül düzeyinde cilt altına uzanan ince trakt dikkati çekmiştir. Cilt altı dokuda sınır/eko farkı veren lezyon saptanmadı... yazıyor buna göre benim çocuğumda spina bifida rahatsızlığı olma ihtimali var m?. Bir de bu USG sonucunun ne anlama geldiğini yorumlarsanız sevinirim.

Cevap:

USG’de spinal kanala uzanım olup olmaması önemlidir, sizin tarifinizde bu durum net değil, isterseniz pediatrik radyolog bir arkadaşa daha US yaptırıp şüphesi olursa, MR incelemesi yapmak gerekebilir, onun sonucuna göre beyin cerrahisi uzmanına danışmanız gerekir.

5.aylık oğlumun cinsel organında su fıtığı varmış…

Soru:
5.aylık oğlum var, çocuk doktorumuza gittiğimizde yapılan muayenede oglumun cinsel organında su fıtığı olduğunu, bunun ağrı yapmayacağını ve idrarını falan yapmasına engel olmayacağını, 10. aya kadar geçeceğini, geçmezse bir çocuk cerrahına göstermemizi bu sırada da sünnet yaptırabileceğimizi ifade etmisti. Hocam bu su fıtığı çok ciddi birşey mi, ameliyat olmazsa ne olur, ameliyat olduktan sonra çocuğumda herhangi bir çis yapamama, canı yanma durumları olur mu? İleride cinsel yaşantısını etkiler mi?

Cevap:

Su fıtığı(hidrosel) çoğu durumda 1,5 yaşına kadar kendi kendine düzelir, geçer. Düzelme olmaza operasyon gerektirir, muayene olduğunuz çocuk cerrahisi uzmanının önerilerine uymanız yeterlidir. idrar yapmaması veya ilerideki cinsel yaşantısı ile hidroseli arsında bir bağlantı yoktur

Hipospadias ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Soru:
Oğlum da hipospadias olduğunu ve ileride ameliyat olması gerektiğini söylediler. Oğlum üc aylık olduğunda çocuk doktorumuz bizi ilk önce hastanenin üroloji bölümüne gönderdi. Ürolojie doktoru beni biraz tedirgin etti, çünkü bana oğlumun 1 hafta hastanede yatması gerektiğini ve 5 gün yataktan çıkamayacağını söyledi, ameliyat 1 yaşından sonra yapılabilir dedi. Şu an oğlum yaklaşık bir buçuk yaşında ben internetten hipospadias hakkında bilgi toplarken sizin makalenizi gördüm, okudum ve rahatladım diyebilirim. Şimdi en azından kaç yaşındayken yaptırmam gerektiğini biliyorum. Sizce bunu yaz ayında mı, kış ayinda mı yaptırmak gerekir, çocuk icin hangisi daha iyi olur?

Cevap:

Hipospadiasa yaklaşım öncelikle ayrıntılı bir muayene ile başlar. İdrar deliğinin yeri, eşlik eden eğrilik ya da dönüklüğün varlığı, olası diğer genitoüriner problemler ayrıntılı bakılmalıdır. Hipospadias için operasyon yaşı, bebek 6 aylık iken başlamaktadır. İdeali, 6 aylık ile 1 yaş arası, bu dönem en geç 3 yaşına kadar uzatılabilir. Çocukta cinsel kimlik gelişmeden önce işlem yapılmalıdır. Çünkü çocuk büyüyüp cinsel kimliğini kazanmaya başladıkça, operasyon travması artabilmektedir. Operasyon için uygun koşul mevsimlerden çok, saydığım bu faktörler ile belirlenir yani yaz ya da kış farkı bulunmamaktadır.

5 aylık kızımın poposunda hemanjiom var, büyüyor…

Soru:
Benim kızım 5 ay 8 günlük doğduğunda poposunda hemanjiom vardı, büyüdü ve kabardı, ne zamana geçer? Ne gibi önlemler alabiliriz kanamaması için? Hemanjiomun oluşum sebebi nedir?

Cevap:

Hemanjiomlar konjenital yani doğumsal damar kalıntılarıdırlar. Bir çeşit iyi huylu tümör olarak ta adlandırılabilirler. Bu lezyonların yeri, büyüklüğü, kanamaya eğilimi, iç organlarda olup olmaması tedavi şeklini değiştireceğinden ayrıntılı fizik muayene ile değerlendirmek daha doğru olacaktır. Bazen çocuk hematologları intereferon ve Beta bloker türü ilaçlarla da tedavi ederek küçültebiliyorlar. Kanamaması için alabileceğiniz özel önlemler bulunmamakta maalesef.Doktoramcam.com

Menu