Çocuk Hastalıkları

Çocuk Hastalıkları

Ateşli çocuğa yaklaşım, çocuklarda ateşin nedenleri, uzayan öksürükler kabızlık kabakulak gibi aklınıza gelen birçok çocuk hastalığı ile ilgili bilgiye Çocuk Hastalıkları kategorimizden ulaşabilirsiniz. Peki Çocuk Hastalıkları Sadece bu kadar mı diyorsanız, merak etmeyin daha bir çok konu var ama bunlar ilgili farklı kategorilerde yayınlanıyor. Örnek vermek gerekirse suçiçeği, kızamık gibi hastalıkları Döküntülü Hastalıklar kategorisi altında, yenidoğan sarılıkları ve infantil kolik gibi hastalıkları Bebek Hastalıkları kategorisi altında bulmanız mümkün. Çok çeşitleri olan Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları da yine tamamen farklı bir kategori olarak yayınlanmaktadır. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Antibiyotiğe rağmen 2 gündür kızımın ateşi düşmüyor…

Soru:
Kızım 4 yaşında 21 kilo, 3 gündür yüksek inatçı bir ateşi var, tahlil yapıldı, 22.000 lökosit çıktı, 2 gün damardan antibiyotik verildi, 2.sini bugün öğlen 13:00'de aldık, ancak yüksek ateş devam ediyor ilaç içtikten 2-3 saat sonra tekrar titreme nöbetiyle ateş yükselmeye başlıyor, calpolün herhangi bır etkisi olmuyor 4 saatte bir ibufen veriyoruz, ılık duş ve ıslak bez uygulamamıza rağmen düşüremiyoruz. Önerebileceğiniz başka bir yöntem var mıdır? Diğer tetkikleri normal çıktı, ancak ateş devam ediyor, antibıyotik etkisini ne zaman gösterir ve sizce neden olabilir?

Cevap:

Antibiyotik başlayınca 72 saat daha ateşi olabilir, daha da uzarsa tetkikler tekrarlanmalı. Çok uzarsa enfeskiyon dışı bir durum da olabilir, tetkik etmk lazım. 5 günü geçerse döküntü ve gözlerde konjonktivit de varsa Kawasaki hastalığı da akla gelmeli. Calpol kilo başına 15 mg olmalı, onu bir kontorl edin, 3 satte bir ibufenle dönüşümlü devam, 4 saatte bir İbufen vermeyin, 6 saati bekleyin. Ilık duş da gayet uygun, malesef başak da bir yöntem yyok, ancak atelten korkmayıni bu yaşta ateşi havale riski neredeyse yok, ateş vücudun mikropla savşma gücüdür, önemli bir savunma mekanzimasıdır, arada 30-40 dakika ateşe bile müsade edebilirsiniz, ilacı biraz bekletebilir sadece ılık duşla devam edebilirsiniz.

3 yaşında oğlum var çok terliyor, özellikle boyun kısmı nedendir aceba?

Soru:
3 yaşında oğlum var çok terliyor, özellikle boyun kısmı nedendir aceba?

Cevap:

Genellikle genetiktir, ailede çok terleyen anne-baba kardeş olabilir. bunu dışında aşırı terlemeye neden olan birçok hastalık olabilir, çocuğu görmek ve gerekiyorsa tetkik yaptırmak lazım.

7 yaşında kızım sürekli burnunu karıştırıyor ve daha sonra burnu kanıyor…

Soru:
7 yaşında kızım sürekli burnunu karıştırıyor ve daha sonra burnu kanıyor, ama kıpkırmızı ve bazen bayağı geliyor ve genizinden ağzına parça seklinde kan geliyor. Damar çatlağı mıdır, yoksa başka bir şey olur mu?

Cevap:

Öncelikle genel  bir  muayenesi,  tansyon  ölçümü,  ve  bazı  kan  testleri  gerekiyor,  herşey  normalse KBB  görecek, kılcal  damarları  hassas ve kırılgan  olabilir,  bu durumda bazen bu hassas damarları  koterle  kurutuyorlar. 

Oğlum sık sık boğaz enfeksiyonu geçiriyor…

Soru:
Oğlum 26 aylık, bademciği diğer bebeklere göre büyük olduğundan sürekli boğaz enfeksiyonu geçiriyoruz. Yılda 4 kez boğaz kültür yapıldı her hangi bir değer çıkmadı normal. Bağışıklık sistemini nasıl kuvvetlendirebilirim, enfeksiyonun boğazda olmaması için bademcik küçütülür mü?

Cevap:

Yılda 7-8’e  kadar  olabilir.  Zaten  kültürünüz  de  temiz,  hiç  Beta  ürememiş,  bu  durumda  çocuğun  gelişimi,  nefes  alması,  uyku  ve  yutmasında problem  yoksa  hiçbirşey  yapmak  gerekmez. Bu anlatıığınız durum enfeksiyon dışı bir durum PFPA sendromu da olabilir, bunun tedavisi zaten antibioitk değil. Bunun hakkında daha detaylı bilgi alamk için makalemizi okuyabilirsiniz. Her haliklarda 2 yıl arka arkaya yılda 3-4’ten fazla Beta mikrobu ürerse bademcik alınabilir.    

3 yaşında oğlumun ishali 3 gündür ilaç ve serumlara rağmen geçmiyor…

Soru:
Merhabalar oğlum 3 yaşında ve 15 gün önce kreşe başladı. 4-5 gündür üzerinde bir kırgınlık, hafif ateş vardı, pazar günü itibari ile ishal başladı, pazartesi hastaneye gittik bağırsak enfeksiyonu olabilir dendi hastaneye yatış yapıldı 1 gün içinde 25-30 kez ishal 5-6 kez kusma oldu sürekli serum takıldı, dün hastaneden çıktık fakat ishal ve kusma hala devam ediyor, dünya kadar ilaç verildi. İlaçları da içiriyorum, daha pazar günü yaptığı kahvaltıya duruyor ama sürekli ishal ve kusma var ne yapabiliriz, yardımcı olur musunuz?

Cevap:

Çok geçmiş olsun. İshalin sayısı ve miktarı azalmışsa, kusma durmuşsa iyi, eğer aksi bir durum varsa serum devam edilmesi gerekiyor. Eğer ishal virusa bağlı olduğu halde antibiotik veriliyorsa ona bağlı olarak da uzayabilir, 1 haftdan uzun sürerse başka tahliller de gerekebilir. Geçici Laktoz intoleransı olabilir, bir süre süt içirmeyin, çok seviyorsa laktozsuz süt alın. Çocuğunuzu ve tahlilleri görmeden daha fazla yorum yapamıyorum.Doktoramcam.com

Menu