Emzirme Sorunları

Emzirme Sorunları

Emzirme ve anne sütü bebeğiniz için en iyisi iken, siz anneler için de faydaları tartışılmazdır. Ancak bazen yanlış bilgilendirmeler, yanlış emzirme pozisyonları dolayısıyla meme başı çatlakları, memede süt birikmesi, mastit adını verdiğimiz meme iltihabı gibi bazı sorunlar yaşayabilirsiniz veya hasta olduğunuz için ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu farklı durumlarda sizleri endişelendirecek tüm sorunların çözümünü, Emzirme Sorunları kategorimizde bulacaksınız. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğimi emzirirken, vermidon ve majezik kullandım, bir de diş tedavisi olacağım, sağıp dökmeli miyim, emzirmemeli miyim?

Soru:
8 aylık oğlum var diş sorunu yaşadığımdan majezik ve vermidon kullandım, bugün de kanal tedavisi yapılacak, uyuşturucu iğneler vurulacağım. Bebeğimi emzirmedim, sağıp dökmeli miyim, emzirmemeli miyim?

Cevap:

Bebeğiniz yenidoğan değil, sadece anne sütü de almıyordur. Zaten çok ciddi bir ilaç da yok, uyuşturucular lokal kana geçmiyor, normal emzirin lütfen. Detay için “Emzirirken İlaç Kullanımı” başlıklı 2 makalemizi okuyabilirsiniz.

Sütten bebeğe gaz geçer mi?

Soru:
Sütten bebeğe gaz geçer mi? Bebeğin ilk 1 yaşına kadar yememesi gereken seyleri anne yerse bebeğe alerji yaparmı?örn;çilek bal vs.

Cevap:

Direk  olarak  sizin  gözlemlediğiniz  birşey  yoksa  size  hiçbir  yasak  yok.  ancak  gözlediğiniz  bir  gıda  varsa  onları  yemeyeceksiniz.  1  yaşa  kadar  yasak  gıdalarla  da  alerji  anneden  geçerek  çok  nadiren  olabilir.  Gözlemek ve  gerekiyorsa  kısıtlamak  en  mantıklı  yaklaşımdır. 

Emzirirken Dideral ve Selectra kullanabilir miyim?

Soru:
4 ayına girmek üzere bir kız çocuğumuz var annesi bebeğimizin 3. ayından itibaren kaygı bozukluğu nedeniyle günde selectra 100mg ve dideral günde 60 mg ilaç almakta, şuan da emzirmiyoruz bu ilaçlar kullanılmaktayken emzirebilirmiyiz tereddütte kaldık yardımcı olabilirmisiniz

Cevap:

Dideralde pek sorun yok, Selectra biraz sıkıntılı, daha güvenli antidepresanlar da var. İlle SSRI grubu kullanulacaksa Cipralex daha güvenli yine de bebeğin nabız ve uyku durumu izlenmeli. Genel olarak emzirirken ilaç kullanımı hakkında bilgi almak için, bu konudaki makalelerimizi okuyabilirsiniz.Doktoramcam.com

Menu