Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemi

Ailenizdeki en değerli kişilerden bir tanesi de Ergendir. Ergenlik biyolojik ve hormonal değişikliklerin yanında, psiko-sosyal bir geçiş dönemi, bir olgunlaşma ve bunun beraberinde getirdiği bazı psiko-sosyal sorunlar ve beslenme problemlerinin de içinde bulunabileceği karmaşık bir dönemdir. Bu dönemde karşılaşabileceğiniz her tür sorunun yanında, fizyolojik olarak da ergenliğin evreleri, doğal süreci ya da geciktiği, erken olduğu durumlar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Ergenlik Dönemi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

10 yaşında kızkardeşimin göğüsleri belli olmaya başladı, cinselliğe merak sarmış durumda, erken ergenlik mi?

Soru:
Kardeşim 10 yaşında ve göğüsleri belli olmaya başladı.Davranışları değişti,ergenliğe girmiş çocuklar gibi.Cinselliğe merak sarmış durumda çok soru soruyor.Aile hekimi endokrinolojiye bir götürün erken ergenlik dedi.Sizin görüşünüz nedir.Normal mi acaba, endokrinolojiye daha gitmedi hemen götürelim mi ?

Cevap:

10 yaş kız çocuğu için çok da erken diyemem. Ama hızlı ilerliyorsa emin olmak için endokrine götürebilirsiniz, evet gerektiğinde ergenlik geciktirilebiliyor veya yavaşlatılabiliyor. Erkek çocuksa ve göğüs büyümesi varsa o zaman mutlaka gitmelisiniz .

8,5 yaşında kızımda erken ergenlikten şüpheleniyorum…

Soru:
Merhabalar, 8,5 yaşındaki kızım göğüslerinin acıdığını söyledi, kontrol ettiğimde biraz kabarmış olduğunu gördüm. Ayrıca genital bölgesinde tüylenme fark ettim. Alın bölgesinde ve burnun üstünde de sivilcelenmeler var. Cildi de yağlandı. Acaba erken ergenlik olabilir mi? Nereye götürmeliyim. 

Cevap:

Erken  ergenlik  de  olabilir,  bazı KAH(konjenital  adrenal  hiperplazi) gibi hormonal  hastalıklara  bağlı yalancı  ergenlik  de  olabilir.  Büyüme  gelişme  ve  çocuk  endokrin  bölümüne  götürün  hemenDoktoramcam.com

Menu