Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Bir bebeğin doğduğu ilk saniyeden itibaren hayat nefesle başlar, ancak ne yazık ki korkularımız, iç  baskılarımız,  zor hayat şartları, günlük stresler derken yavaş yavaş doğru  nefes  almayı unuttuğumuzu  biliyor musunuz? Oysa düzgün alınan bir nefes ve vücudumuza verdiğimiz yeterli oksijenin birçok sağlık sorununun yanında, psikolojik sorunlarımızın çözümü, stresle başa çıkma, hayatı daha pozitif algılama gibi birçok konuda faydası vardır. Siz de daha sağlıklı ve huzurlu, daha başarılı ve geleceğe umutla baktığınız bir hayata sahip olmak istiyorsanız Nefes Egzersizleri kategorimizi mutlaka incelemelisiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz  üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Hayatımızda doğal nefesimizi bozan olumsuz faktörler nelerdir?

Soru:
Hayatımızda bütünselliğimizi ve doğal nefesimizi bozan olumsuz faktörler nelerdir?

Cevap:

Tüm yaşamımız denge unsuru üzerinden ilerler; nefesimizin durumu bize; bütünselliğimizin nerelerde tehdit altında olduğuna dair bilgiler verir. Terapi başlangıcında yapılan nefes analizi bize; nefesimizin durumu ve hayatımıza olası yansımaları hakkında rehberlik eder. Özellikle şehirde yaşayan bireyler için varlığımızın bütünlüğüne karşı tehditler oldukça fazladır; hava kirliliği, gürültü kirliliği, elektromanyetik etkiler vb. Sonuç olarak bedende blokajlar oluşturur ve dengeye gelme konusunda zorlanırız.
Nefesimiz de bu olumsuz etkilerden payını alıyor. Bedende oluşan blokajlar nedeniyle derin nefesler alamıyoruz, nefesimizi tutuyoruz, nefesimiz olumsuz bir değişime uğruyor. Doğal akışı bozulan nefesimizle bedenimiz zorlanıyor; sabah yataktan yorgun bir şekilde uyanıyoruz ve bütün günümüz kendimizi fazlasıyla zorlayarak geçiyor. Bozulan nefes ritmimiz zamanla kronik bir hal almaya başlıyor. Fiziksel anlamda nefesin, bedenin işleyişi için oksijen alımı bağlamında hayati bir önemi olduğunu hatırlayalım.

Günlük koşturmaca içinde kendimize nasıl vakit ayırabiliriz?

Soru:
Günlük koşturmaca içinde kendimize nasıl vakit ayırabiliriz?

Cevap:

Hayatın koşulları bizleri kendimizle ilgilenmekten çok dışarıyla ilgilenir bir hale getiriyor. Böylece kolayca çevremizdeki insanlara, durumlara ve olaylara bağlı ve bağımlı hale gelebiliyoruz. Bu sayede de varlığımızın ruh, zihin ve beden bütünselliği tehdit altına giriyor, onu korumasız bırakıyoruz. Yaşam boyu hepimiz varlığımızın ruh-zihin-beden bütünlüğünü korumakla yükümlüyüz. Nefes terapileri aracılığıyla kendimizi iyileştirme gücümüzü harekete kolayca geçirebiliriz. Yaşamın hızlı ilerleyişi içinde “durmayı”, sakinleşmeyi ve en önemlisi bedenimizi rahatlatıp gevşetmeyi başarabiliriz. Kendimize “dur” demeliyiz, diyebilmeliyiz. Nefes terapilerinin bize en büyük katkısı; “durma” eylemini gerçekleştirip, bedensel ve zihinsel anlamda rahatlatmasıdır. Kısacası; varlığımızın bütünselliğini korumamızı sağlamasıdır.

Nefes çalışmaları yaşam enerjisini arttırır mı?

Soru:
Nefes çalışmaları yaşam enerjisini arttırır mı?

Cevap:

Her 7-8 senede bir tüm hücrelerimiz yenileniyor; bu sürece olumlu katkı vermek için nefsimizle ilgilenmek bizim sorumluluğumuzdadır. Hiç kimsenin bir başkası için nefes alamadığını düşünürsek; sorumluluk bizdedir. Bedenimizde, doğada ve tüm evrende dolaşan yaşam enerjisiyle uyumlu hale gelmek için çaba harcamak, yaratılmış her varlığın doğuştan ödevidir. Bu enerjiyi, nefes terapileriyle en yüksek seviyede kullanma imkanımız vardır. Varlığımızın bütünselliğini ancak bu şekilde koruyabiliriz ki; bedenimizde hastalık oluşumunu en aza indirgeyebilelim. Başka bir değişle; yaşam enerjisini doğru kullanmak için bedenimizdeki blokajları bertaraf ederek bu enerjinin akışına izin verebiliriz.

Stres zaman içinde nefesimizi nasıl etkiliyor?

Soru:
Stres zaman içinde nefesimizi nasıl etkiliyor?

Cevap:

Stresin bizi baskı altına aldığı zamanlarda ve durumlarda, varlığımızın bütünlüğü (ruh-zihin-beden) tehdit altında demektir. Böyle zamanlarda; durmayı, anlamayı, hissetmeyi, iç sesimizi duymayı ve hatta nefes almayı unutuyoruz. Akciğerlerimiz stres topluyor ve o sebeple sıkışıp daralınca derin nefesler alma ihtiyacı duyuyoruz. Fakat stresin etkisiyle zihnimizde ürettiğimiz kurgular, olumsuz çevre faktörleri de bedende blokaj üretilmeyle ve nefesimizin bozulmasıyla sonuçlanıyor.

Nefes çalışmaları ve nefes egzersileri stresi nasıl azaltıyor?

Soru:
Nefes çalışmaları ve nefes egzersileri stresi nasıl azaltıyor?

Cevap:

Stres nedeniyle bedende oluşan blokajları çözmenin en doğal yöntemi nefes terapisidir. Bu sayede bedende blokaj oluşumunu önleyebilir ve sağlığımızı bütünsel anlamda koruyabiliriz. Nefes çalışmaları; önce fiziksel rahatlama ve gevşeme ardından zihnin serbest kalması ve son aşama olarak derin meditasyon hali şeklinde ilerler ve tamamlanır. Nefes terapileri bu sebeple bütünseldir. Terapi süresince kişi sadece sakin ve derin nefes almaktadır. Terapi sonrası varlığının bütünselliğini (ruh-zihin-beden) tam olarak deneyimler. Nefes çalışmaları bütünselliğimize hizmet eder. Ancak gevşemiş, rahatlamış ve blokajlardan arınmış bir bedenle derin meditasyon halini deneyimleyebiliriz. Bedendeki blokajların çözülmesiyle birlikte, kişinin bedeninde hissettiği hafiflik ve dinginlik artık doğal bir hal alır. Zamanla kişi kendi kendini iyileştirme gücünü serbest bırakmayı alışkanlık haline getirir. Yaşamın akışında karşılaştığı zorlukların üstesinden kolayca gelmeyi başarır. Stresleri bertaraf etmeyi öğrenebilir.

Kişinin genel olarak kendini iyi hissetmeye başlaması için kaç seans nefes terapisi gerekir?

Soru:
Kişinin genel olarak kendini iyi hissetmeye başlaması için kaç seans nefes treapisi gerekir?

Cevap:

Terapi uygulaması sayısı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Her bedenin hafızasında tuttuğu şeyler farklı olduğu için terapi sayısı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Yetişkin bireyler için ortalama 5 nefes terapisi uygulaması ruh-zihin-beden bütünselliğimiz için yeterli olabilir.
Geçmişten gelen derin travmalar söz konusu olduğunda terapi sayısı artabilir. Bu durum tamamen kişiseldir ve akış içinde belirlenir. Beden mükemmel nefeslerini hatırladığında kişi kendi nefes terapisini kendi kendine uygulama noktasına gelmiş demektir. Dilediği zaman veya ihtiyaç duyduğunda bunu kolayca uygular hale gelir.

Nefes çalışmalarının hayatımıza kattığı olumlu kazanımlar nelerdir?

Soru:
Nefes çalışmalarının hayatımıza kattığı olumlu kazanımlar nelerdir?

Cevap:

Ruh zihin beden bütünlüğümüzü nefes terapileriyle dengeleyebiliriz. Kendi ruh zihin beden bütünlüğümüzden sorumlu olduğumuzu da göz ardı etmemeliyiz. Bizler dengedeysek çevremizde de denge vardır. Kendi dengemizi ve ahengimizi koruyabilirsek çevremize de bunu yansıtırız. Ancak neye sahipsek onu dışarıya verebiliriz. Bedenimizi ne kadar sağlıklı tutmayı başarırsak; rahatsızlıklara karşı tolerans seviyemiz de o denli yüksek olacaktır.
Hayatın koşulları bizleri kendimizle ilgilenmekten çok dışarıyla ilgilenir bir hale getiriyor. Böylece kolayca çevremizdeki insanlara, durumlara ve olaylara bağlı ve bağımlı hale gelebiliyoruz. Bu sayede de varlığımızın ruh, zihin ve beden bütünselliği tehdit altına giriyor, onu korumasız bırakıyoruz. Yaşam boyu hepimiz varlığımızın ruh-zihin-beden bütünlüğünü korumakla yükümlüyüz. Nefes terapileri aracılığıyla kendimizi iyileştirme gücümüzü harekete kolayca geçirebiliriz. Yaşamın hızlı ilerleyişi içinde “durmayı”, sakinleşmeyi ve en önemlisi bedenimizi rahatlatıp gevşetmeyi başarabiliriz. Kendimize “dur” demeliyiz, diyebilmeliyiz. Nefes terapilerinin bize en büyük katkısı; “durma” eylemini gerçekleştirip, bedensel ve zihinsel anlamda rahatlatmasıdır. Kısacası; varlığımızın bütünselliğini korumamızı sağlamasıdır.Doktoramcam.com

Menu