Sigarayı Bırakmayı Zorlaştırmanın 10 Garanti Yolu

1. SİGARAYI AZALTIN
Eğer sigarayı bırakmayı zorlaştırmak ve sonunda da başarısız olmak istiyorsanız, sigarayı azaltın. Her gün birer birer azaltın.

Böylece kendinize büyük bir işkence yaratmış olacaksınız. İçtiğiniz sigaraların kıymeti artacak. Gözünüz saatte bir sonraki sigarayı bekliyor olacaksınız. Sonunda da kendi temponuza geri döneceksiniz. Ve sigaraya olan “bağlılığınızı” daha da arttırmış olarak!

2. SİGARAYI HATIRLATANLARDAN KAÇIN
Pek çok “sözde uzman” sigarayı bırakmaya alışanlara, işlerini zorlaştıracak öneriler verir maalesef. Bunlardan bir tanesi sigarayı bırakan kişinin sigarayı hatırlatacak şeylerden kaçınmasıdır. Eğer sigarayı bırakmayı zorlaştırmak ve sonunda da başarısız olup sigaraya tekrar başlamak istiyorsanız, sigarayı bıraktıktan sonra size sigarayı hatırlatan her şeyden uzaklaşın. Böylece hem hayatınızda gerçek boşluklar yaratacaksınız, hem de sigaradan kaçarak, sigaranın kıymetini arttıracaksınız!

3. İRADE GÜCÜYLE BIRAKMAYA ÇALIŞIN
Sigarayı zor bırakmak yada başarısız olmak istiyorsanız, lütfen sigarayı irade gücünüzle bırakın. Sigarayla inatlaşmaya başlayın, bakın bakalım kim kazanıyor. Onu içmemeye çalışın, direnmeye çalışın.


4. SİGARAYI DÜŞÜNMEMEYE ÇALIŞIN
Sigarayı bıraktıktan sonra daha stresli ve mutsuz olmanın en basit yoludur bu. Sigarayı bırakan kişinin sigarayı düşünmemeye çalışması. Aklınıza her sigara geldiğinde sigarayı aklınızdan bir an önce atmaya çalışın. Göreceksiniz ki, hem mümkün değildir, hem de bir düşünceden kaçmanın endişesi ve paniği ile çok daha gergin bir insan olacaksınız. Ve en üzücüsü bu gerginliğin sebebinin nikotin eksikliği olduğunu sanacaksınız!

5. NİKOTİN BANDI, NİKOTİN SAKIZI KULLANIN
İnsanlar   nikotin bandı  veya  nikotin  sakızı  kullanmanın  sigarayı  bırakmayı  kolaylaştırdığını  sanırlar. Eğer siz  de  sigarayı  bırkamayı  zorlaştırmak istiyorsanız,  ya  kolunuza  bir  nikoitn  bandı takın,  ya  da  ağzınıza  bir  nikoitn  sakızı  atın. Göreceksiniz  sigara  isteğiniz  daha  da  artacak. Ya  kolunuzda  bant  varken  sigara içeceksiniz,  ya da  bandı  çıkarıp sigara  içip, tekrar  bir  bant  yapıştıracaksınız. Sonra  da  kendinizi  suçlayıp, ” herhalde  ben  acaip bağımlıyım, bu  bant  bile  bana  sigarayı  bıraktıramadı” diye düşünüp  mutusuz  olacaksınız. Bilin  ki  sorun  sizde  değil,  sorun işinizi  zorlaştıracak yönetemlere  sarılmanızdadır.

6. HERKESİN ÖNERİSİNİ DİNLEYİN
Çevrenizdeki sigara içenlerin, yada bırakmış olanların nasıl bırakmanız gerektiği hakkındaki önerilerini dinleyin. Ne kadar ok insandan öneri alırsanız, kafanızı o kadar çok karıştıracaksınız. Böylece başarısız olmayı garantileyeceksiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Sigara Bağımlılığını Önleme” konusuyla ilgili bilgiler veriyor.

7. YERİNE BİRŞEY KOYUN
Sigarayı bıraktıktan sonra sigaranın yerine bir şey koymaya çalışın. Böylece sigaranın kıymetini iyice arttıracaksınız. Ve sigarayı daha çok özleyeceksiniz. Bu arada bir ipucu: sigaranın yerine koymaya çalışacağınız şeyin çok önemli becerileri olması lazım. Konsantrasyonunuzu arttıracak,
stresinize iyi gelecek, sizi mutlu edecek, rahatlatacak, can sıkıntınıza iyi gelecek, size arkadaşlık edecek vs…böyle bir şey bulursanız bize de haber verin lütfen.

8. YILBAŞINDA BIRAKIN
31 Aralık gecesi milyonlarca insan son sigarası olmasını ümit ettiği sigarayı “ağlayarak” söndürür. Tabi ki 1 ocak sabahına kadar. Hiçbir hazırlık yapmadan sadece “özel bir gün” diye sigarayı bırakmaya kalkın. Bakalım o günün “özel” olması, sizi sigaradan nasıl kurtaracak?

9. SİGARANIN ZARARLARINI DÜŞÜNÜN,
Sigarayı bırakamamak istiyorsanız bir liste yapın. Sigaranın sebep olduğu hastalıkları yazın. Bu listeyi hergün yanınızda taşıyın. Sigaranın zararlarıyla ilgili yazılar okuyun. Sigarayı bırakamamak isteyen siz değil misiniz?

10. BAŞKASI İÇİN BIRAKIN
Sakın sigarayı kendiniz için bırakmayın. Yoksa başarılı olma şansınız çok artar. Bunun yerine “eşim istiyor onun için bırakıyorum”, “kızım çok baskı yapıyor, onun için bırakıyorum” gibi asla işe yaramayacak yollar öneririz. Böylece sadece sigarayı bırakamamayı garantilemeyeceksiniz, ayrıca o diğer kişiyle de bol bol tartışmayı garantileyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here